دوشنبه, مهر ۱۱, ۱۴۰۱
خانواده

علل اصلی طلاق در دوران میانسالی و راه های پیشگیری از آن

طلاق

اگرچه انتظار می‌رود که با گذشت سال‌ها از زندگی مشترک، زوجین به درک متقابل و تفاهم نسبی برسند ولی بارها مشاهده می‌شود که مقایسه و انتظارات زیاده از حد توسط یکی از طرفین و یا گاهی هر دو طرف باعث می‌شود این زوج‌های میانسال درصدد طلاق و جدایی برآیند.

طلاق در میانسالی

زن و مرد در اوایل جوانی، ۲۰سالگی یا شاید حتی ۳۰سالگی، تصمیم می گیرند ازدواج کنند. آنها تحصیلات تکمیلی را می گذرانند، شغلی را که می خواهند پیدا می کنند، بچه دار می شوند و پس از سال ها ناگهان یکی از این دو نفر احساس می کند که این زندگی آن چیزی نیست که می خواهد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معایب اختلاف طبقاتی را بخوانید.

طلاق در میانسالی

خب انتظارات ما در طول زمان تغییر کرده اند. اکنون زوج ها چنین سؤالاتی را از خودشان می پرسند:

  • این ازدواج باعث خوشحالی من می شود؟
  • آیا ازدواج من به شکوفایی ام کمک می کند؟

اگر هم پاسخ منفی باشد، ممکن است طلاق برایشان راه حلی قابل قبول تلقی شود.

علت طلاق در میانسالی ممکن است هر چیزی باشد، از جمله:

  • خیانت
  • کنارنیامدن با تغییرات عادی زندگی مانند یائسگی
  • خروج بچه ها از خانه
  • بازنشستگی

این مسائل عادی که در میان سالی اتفاق می افتند می توانند باعث شوند فرد در زندگی خود تجدیدنظر کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خوش گذرانی با خانواده را بخوانید.

آمار طلاق در میانسالی

اکنون که در حال خواندن این مقاله هستید، احتمالا خودتان یا اطرافیانتان در حال تجربه این موضوع هستید.

می دانم این حرف چندان تسلی بخش نیست، اما شما تنها نیستید. بر اساس تحقیقات اخیر، نرخ طلاق برای بزرگ سالان ۵۰ساله و بالاتر در ۲۵ سال گذشته دو برابر شده است. می توانیم بگوییم که این اتفاق یک سونامی اجتماعی است.

حتما بخوانید  تاثیر خانواده در انتخاب شغل آینده فرزندان

دلایل طلاق در میانسالی | زمان مناسب برای جدایی

ادامه ی زندگی مشترک ممکن است به دلایل مختلفی سخت و طاقت فرسا باشد و طرفین قصد داشته باشند که به آن خاتمه دهند.

اما زمان مناسب برای جدایی منوط به شرایط ذیل است:

  • زمانی که طرز فکر و اعتقادات طرفین به شکل اساسی و زیربنایی با یکدیگر فرق دارد و طرفین می دادند
  • وقتی برای حل مشکلات زناشویی بارها اقدام کرده اند و راه های متفاوتی را پیش گرفته اند.
  • درصورتی که در زندگی کنار هم احساس آرامش نمی کنند و تعامل و ارتباط آنها با سختی همراه است.
  • زمانی که زن و شوهر نمی توانند بدون دعوا و بحث با یکدیگر حرف بزنند و زود با همدیگر مشاجره می کنند و گفتگو میان آنها تبدیل به بحث های دائمی شده است.

دلایل طلاق در میانسالی

زوج های میانسال که برای طلاق راهی دادگاه خانواده می شوند، همان زوج های دیروزی هستند که خود را ملزم به حفظ رابطه شان کرده بودند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله صمیمیت در خانواده را بخوانید.

سوختن و ساختن بخاطر بچه ها

تاخیر این جدایی ها در بسیاری از مواقع به خاطر فرهنگ نادرست ما ناشی از وجود فرزندان است.

سوختن و ساختن بخاطر بچه ها

اختلاف فکری زن وشوهر

گاهی زن ومرد به مروز زمان به دلیل تعاملات اجتماعی سطح فکر و نگرشش شان تغییر می کند. اختلاف فکری بین نگرش زوجین باعث می شود که طرفین احساس کنند همدیگر را درک نمی کنند .

فقدان آموزش های لازم

گاهی بزرگان علاوه بر اینکه خودشان تمایل به طلاق پیدا می کنند، یادشان می روند به فرزندان شان آموزش دهند، زندگی مشترک و ازدواج کردن شرایط و ضوابط خاص خودش را دارد. به بیان دیگر که بدون آن توانایی ازدواج صورت بگیرد، منتهی به آسیب می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اهمیت شغل در زندگی خانوادگی و اجتماعی را بخوانید.

حتما بخوانید  چگونه کیفیت زندگی خود را با راهکارهایی ساده بالا ببریم؟معرفی راه موثر برای بالا بردن کیفیت زندگی

تأثیر طلاق میانسالی روی زنان چیست؟

زنانی که در میانسالی طلاق می گیرند تقریبا همه چیز زندگی شان تغییر می کند، به خصوص اگر مادری خانه دار و بدون شغل باشند، طلاق می تواند از نظر مالی فاجعه بار باشد.

تأثیر طلاق میانسالی روی مردان چیست؟

اغلب مردان دچار «بحران میانسالی» می شوند و نگران پیرشدن هستند و احساس می کنند زندگی در حال سبقت گرفتن از آنهاست. آنها حاضرند زندگی چندین و چندساله شان را تمام کنند تا چیزی را بازیابند که فکر می کنند گم کرده اند.

تأثیر طلاق میانسالی روی مردان

علاوه بر این، مردان میانسال مطلقه معمولا برای بسیاری از زنان که دنبال کسی هستند تا از نظر مالی آنها را حمایت کند شکاری عالی محسوب می شوند. مردان میانسال در بیشتر موارد با کسی ازدواج می کنند که از نظر سنی به فرزندانشان نزدیک تر هستند تا به خودشان.

روش های پیشگیری از طلاق میانسالی

به یاد بیاورید چه چیزی باعث شد عاشق همسرتان شوید:

وقتی سال های طولانی با کسی زندگی می کنید، ممکن است ویژگی های خوب او را از یاد ببرید و در عوض روی تمام کارهای آزاردهنده یا ناامیدکننده او تمرکز کنید.

اگر از نظر جنسی از رابطه تان راضی نیستید، درباره آن صحبت کنید:

اگر یکی از طرفین به اندازه دیگری به رابطه جنسی علاقه مند نیست، اگر احساس می کنید میل شما با خواسته های او مطابقت ندارد یا اگر در رابطه جنسی به اندازه همسرتان احساس رضایت نمی کنید، حتما در این باره با هم صحبت کنید. بیایید قبول کنیم که ازدواج بدون رابطه جنسی راضی کننده خیلی زود به انتها خواهد رسید.

حتما بخوانید  چگونه به اقتصاد خانواده کمک کنیم؟اگر خانواده دچار مشکلات اقتصادی شد چه کنیم؟ + نقش زنان در رفع مشکلات اقتصادی

راههای جلوگیری از طلاق در میانسالی

بسته به اینکه دو طرف تصمیم به طلاق در میانسالی بگیرند یا یا یکی از آن ها بر این امر اصرار داشته باشد، راهکارهای مختلفی را می توان برای جلوگیری از آن به کار بست.

علل اصلی نارضایتی ها را بیابید

انباشته شدن این نارضایتی ها و عدم رسیدگی به آن ها علت اصلی بروز چنین مسائلی است.

با خود مهربان باشید

اگر مدام خود را بخاطر اشتباه یا اشتباهاتی در گذشته سرزنش می کنید و یا افکار منفی به سراغتان می آید، خود را ببخشید و دوست داشته باشید.

با خود مهربان باشید

سعی کنید از طریق صحبت با یک مشاور یا دوست نردیک، مسائلی که باعث استرس در شما می شود را بیرون بریزید و خود را از شرایط استرس زا جدا کنید.

تحمل و کنار آمدن راه حل مشکل نیست

فداکاری این نیست که با وجود سختی ها و ناراحتی ها از طرف مقابل، فقط تحمل کنیم. از خود گذشتگی یک طرفه دائم تنها منجر به بیماری های روحی روانی و افسردگی، و باز شدن یکباره زخم های کهنه می گردد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با طلاق در میانسالی آشنا شدید.همچنین از علل و راه های پیشگیری آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پاسخ دهید