دوشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۳
صمیمیت در خانواده

۱۰ مورد از بهترین راهکارهای ایجاد صمیمیت در خانواده

یکی از مهم ترین ارکان جامعه و همچنین زندگی همه افراد، خانواده می باشد. صمیمیت در خانواده موجب جلوگیری از رخ دادن بسیاری از مشکلات شده، سبب پیشرفت روز افزون افراد می شود و از بروز خلاء های عاطفی که موجب تمایل به رابطه های لحظه ای می گردند، جلوگیری می کند. در واقع تاثیر گذارترین افراد در زندگی همه ما، اعضای خانواده هستند زیرا ما را به خوبی می شناسند، آینده ما برای آن ها اهمیت دارد و خود را در شکل گیری آینده و زندگی ما سهیم می دانند.

روابط مهم در زندگی هر فردی

انسان به هر دوی روابط دوستانه و خانوادگی نیاز دارد و نمی توان گفت که یکی از آن ها جایگزین دیگری می شود. وجود صمیمیت میان اعضای خانواده موجب یادگیری ابراز احساسات و برقراری روابط اجتماعی می شود و در نهایت سبب گسترش روابط دوستانه خواهد شد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معایب اختلاف طبقاتی را بخوانید.همچنین می توانید برای توضیحات بیشتر در این زمینه با مشاوران دکتر فکر تماس بگیرید.

راه های ایجاد صمیمیت در خانواده

راه های ایجاد صمیمیت در خانواده

به طور قطع برای ایجاد و افزایش صمیمیت میان اعضای یک خانواده عوامل و راهکارهایی وجود دارد و در صورتی تاثیر گذار هستند که تمام افراد در اجرای آن ها کوشا باشند و فقط در حد حرف و نظر باقی نماند. بهتر است بدانیم که صمیمیت به طور کلی سه بُعد دارد، که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

  • بُعد جسمی: شامل صمیمت های فیزیکی می باشد مانند فشردن دستان فرد مقابل، بوسیدن صورت و یا در آغوش گرفتن اعضای خانواده. این بُعد از صمیمیت بسیار ساده است ولی می تواند خیلی تاثیر گذار باشد.
  • بُعد عاطفی: نسبت به صمیمیت جسمی زمان بیشتری را برای اثر گذاری لازم دارد و با حرف زدن یا انجام کارهای مختلف قابل اجرا می باشد. مانند بیان جملات محبت آمیز، همکاری در انجام امور وقت گیر و حتی تهیه هدیه های مختلف.
  • بُعد فکری: این نوع از صمیمیت با بیان نظرات در زمینه های مختلف، گفتگوهای منطقی و انتقاد پذیر بودن ایجاد می شود. صمیمیت همیشه به معنای ابراز احساسات نیست، بلکه همکاری در امور مختلف هم نوعی از صمیمیت محسوب می شود.
حتما بخوانید  چگونه مشکل جرم چای ساز را برطرف کنیم

با توجه به توضیحات گفته شده، در ادامه مطلب به برخی از مهم ترین راه های ایجاد و افزایش صمیمت در خانواده می پردازیم:

برای داشتن صمیمیت در خانواده ، راه ارتباطی با هر فرد را یاد بگیرید

با توجه به شناختی که اعضای خانواده از یکدیگر دارند باید نوع راه ارتباط با یکدیگر را پیدا کنید. در واقع درک کردن فرد مقابل را بلد باشید. به او منتقل کنید که برای شما بسیار ارزشمند است و از این رو با زبان خودش با او صحبت می کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خوش گذرانی با خانواده را بخوانید.برخی از افراد برای ارتباط گیری و افزایش صمیمیت صحبت می کنند، برخی با انجام کارهای مورد علاقه آن فرد سعی در صمیمی شدن دارند و…

به یکدیگر ابراز علاقه و محبت کنید باعث صمیمیت در خانواده شوید

به یکدیگر ابراز علاقه و محبت کنید

تا زمانی که یاد نگیریم ابراز علاقه فقط برای نامزد، معشوقه و یا همسر نیست نمی توانیم صمیمیت در خانواده را ایجاد کنیم. در واقع راه یادگیری ابراز علاقه و محبت کردن از خانواده شروع می شود. برای این کار خجالت نکشید، مغرور نباشد و این کار را بیهوده و مسخره ندانید.

مهم ترین الگوی هر فرد در خانواده والدین هستند، زمانی که پدر و مادر در حد و حدود چارچوب های مشخص در مقابل فرزندان خود به یکدگیر و به فرزندانشان محبت کنند، فرزندان هم این کار را یاد گرفته، خجالت نمی کشند و برای آن ها کاری عجیب تلقی نمی شود.

انتقاد پذیر باشید تا از بحث و دعوا جلوگیری کنید

همانطور که گفتیم یک بُعد از صمیمیت بُعد فکری می باشد، قطعا طرز فکر همه افراد مثل هم نیست بنابراین در صحبت های خود و بحث هایی که شرکت می کنید انتقاد پذیر باشید و بلافاصله با عصبانیت و خشم نسبت به حرف های اعضای خانواده خود واکنش نشان ندهید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله صمیمیت در خانواده را بخوانید.

حتما بخوانید  راهکارهای مراقبت از پوست در دوران بارداری

در سختی ها کنار هم باشید

صمیمیت در خانواده فقط به معنای ابراز علاقه و محبت نیست بلکه در مواقع سختی و بروز مشکلات باید در کنار اعضای خانواده خود باشید تا آن ها بدانند تنها نیستند و یک خانواده برای حل مشکلشان قدم بر می دارد.

زندگی همه افراد از سختی ها و آسانی ها شکل گرفته پس نباید طوری رفتار کنید که مشکل هر فردی به خودش مربوط است زیرا روزی هم شما به مشکل بر می خورید و قطعا به کمک نیاز خواهید داشت.

اعضای خانواده را سرزنش نکنید و صمیمیت در خانواده را رعایت کنید

هیچ فردی بی نقص نیست، همه ما در زندگی مرتکب اشتباهات زیادی می شویم و شکست می خوریم. زمانی که اعضای خانواده شما دچار خطا و اشتباه می شوند به جای سرزنش کردن، به آن ها دلایل اشتباه را توضیح دهید بگویید که در کنارشان هستید تا راه درست را یاد بگیرند. با سرزنش کردن هیچگاه صمیمیت در خانواده را ایجاد نمی کنید و بلکه موجب دور شدن افراد از یکدیگر خواهید شد.

اعضای خانواده را با یکدیگر و یا دیگران مقایسه نکنید

مقایسه کردن یک فرد با دیگران موجب کاهش عزت نفس می شود. هر فردی دارای یکسری از استعدادها و توانمندی ها می باشد که باید شناسایی و شکوفا شوند.

برای خانواده خود وقت صرف کنید

برای خانواده خود وقت صرف کنید

بدون شک همه ما می دانیم که وقت صرف کردن برای یک کار و یا یک فرد نشان دهنده ارزشمند بودن او می باشد، پس چه بهتر که این حس ارزشمند را به اعضای خانواده خود که مهم ترین افراد زندگی شما هستند منتقل کنید.

حتما بخوانید  تفاوت‌های علائم اولیه بارداری و پریود و نحوه تشخیص هرکدام

برای صمیمیت در خانواده ،راز دار باشید

هر حرفی که یکی از اعضای خانواده به شما می گوید را به دیگران منتقل نکنید، بگذارید خانواده به شما اعتماد کنند و خیالشان از بابت راز داری شما راحت باشد. گفتن حرف های خصوصی یکی از مهم ترین راه های ایجاد صمیمیت در خانواده است، پس از رازهایی که به شما گفته می شود حتی در مواقع سختی سوء استفاده نکنید.

به علایق یکدیگر احترام بگذارید

همانطور که شما تمایل ندارید دیگران به سلیقه و علایق شما توهین کنند، دیگران هم چنین رفتاری را نمی پسندند، پس بهتر است به بهانه راحت بودن و صمیمیت در خانواده، اعضای آن را مسخره نکنید و به سلایق همدیگر احترام بگذارید. یک موضوعی از دید هر فرد به نوعی متفاوت جالب به نظر می رسد و زاویه دید افراد یکسان نیست، بنابراین قضاوت کردن و تمسخر سلیقه دیگر اعضای خانواده موجب دوری آن ها از یکدیگر می شود.

برای ایجاد صمیمیت در خانواده در مناسبت ها یکدیگر را غافلگیر کنید

برای ایجاد صمیمیت در خانواده در مناسبت ها یکدیگر را غافلگیر کنید

انسان ها دوست دارند تاریخ های خوب و خاطره انگیز زندگی آن ها در یاد دیگران هم بماند. شما عزیزتر از اعضای خانواده خود ندارید پس در روز تولد، سالگرد ازدواج والدین و هر مناسبتی که به ذهنتان می رسد، اعضای خانواده خود را غافلگیر کنید. برای این کار نیازی به جشن های بزرگ و هزینه های اضافی ندارید، حتی با خریدن یک شاخه گل، تبریک و ابراز محبت هم می توانید صمیمیت در خانواده را ایجاد کنید.

خلاصه مطلب

ما در این مقاله به بررسی بُعدهای مختلف صمیمیت در خانواده پرداختیم و راه های مختلفی برای ایجاد و افزایش صمیمیت را بیان کردیم. همانطور که می دانیم مهم ترین و امن ترین جای دنیا برای هر فردی خانه و خانواده او می باشد پس با عمل به توصیه هایی که بیان کردیم ارتباط با اعضای خانواده خود را بهتر کنید. چنانچه در رابطه با این موضوع به مشاوره تخصصی نیاز دارید، می توانید با مشاوران دکتر فکر تماس بگیرید.

حتما بخوانید  رابطه آلودگی هوا و سندرم داون چیست؟

سخن پایانی

شما در این مقاله با بهترین راهکارهای ایجاد صمیمیت در خانواده آشنا شدید.همچنین از ۱۰ مورد راهکارها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

تفاوت‌های علائم اولیه بارداری و پریود و نحوه تشخیص هرکدام

“دارم پریود میشم یا حامله‌ام؟” این پرسشی است که بسیاری از خانم‌ها گاهی حتی ماهیانه …

دیدگاهتان را بنویسید