دوشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۳
ارزش های خانواده

ارزش های خانواده را چطور تعریف کنیم؟

ارزش های شما اصول اخلاقی و معنوی شما هستند. این ارزش ها اغلب راهنمایی برای تصمیم گیری ها و چگونگی انتخاب مسیر زندگی محسوب می شوند. شما مطمئنا نسبت به ارزش های شخصی خود احساس بهتری دارید. اما تعریف ارزش های خانواده تان کمی سخت خواهد بود، زیرا افراد بیشتری را باید در نظر داشته باشید. با این حال با تامل و برقراری ارتباط می توانید راه های موثری برای تعریف ارزش های خانواده خود پیدا کنید.

۱- تامل بر روی اولویت ها

در مورد انتخاب های اصلی زندگی فکر کنید:

زمانی که به ارزش های گذشته خود فکر می کنید، زمانی را نیز صرف فکر کردن به این مسئله کنید که آیا همان ارزش ها را در طول زندگی خود حفظ کرده اید؟ به تصمیمات مهمی که در زندگی خود گرفته اید، فکر کنید. آیا خانواده شما همان ارزش های اولیه را انعکاس داده اند؟ یا با افزایش سن اهمیت این ارزش ها کمتر شده است؟ سوالاتی از این قبیل به شما کمک می کنند تا ارزش های خود را تعریف کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خوش گذرانی با خانواده را بخوانید.
به علاوه شما می توانید به انتخاب شغل خود فکر کنید. به عنوان مثال اگر مبارزه برای عدالت اجتماعی یکی از ارزش های مهم برای شماست، آیا کاری که انتخاب کرده اید با این مسئله مطابقت دارد یا خیر؟

ارزش های خانواده

یکی از راه های کشف ارزش هایتان این است که ببینید پول خود را چگونه خرج می کنید. آیا بیشتر پول شما صرف سرگرمی یا مسافرت می شود؟ یا پول زیادی را خرج خیریه و مسائل سیاسی می کنید؟

حتما بخوانید  با رژیم غذایی اسکاندیناوی هم لاغر شوید و هم از دیابت پیشگیری کنید!

ساختار شکنی ارزش های خود و خانواده:

ارزش ها هم مهم و هم شخصی هستند، اما افراد کمی ارزش های شخصی خود را انتخاب می کنند و اکثرا ارزش هایی را دنبال می کنند که از دوران کودکی فرا گرفته اند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معایب اختلاف طبقاتی را بخوانید. برای ساختار شکنی ارزش های خود به دوران کودکیتان فکر کنید و مشخص کنید چه ارزش هایی را جذب کردید:
به ارزش های خاصی فکر کنید. به عنوان مثال آیا والدین شما برای مذهب، آموزش یا مال و ثروت ارزش قائل بودند؟ این مسئله تا چه اندازه بر روی شما تاثیر گذاشت؟

از والدین خود بخواهید تا در مورد ارزش هایشان با شما صحبت کنند. نظر آنها را در مورد ارزش های خانواده بپرسید و اینکه در رشد شما چه نقشی داشته اند.

به ارزش های رایج فکر کنید:

لیستی از تمام ارزش هایی که برایتان مهم است، تهیه کنید. این یکی از بهترین راه ها برای اعضای خانواده است تا به ارزش های مورد نظر خود فکر کنند. از همه اعضای خانواده بخواهید که لیستی مشابه تهیه کنند. سپس هر یک از اعضا می توانند این ارزش ها را اولویت بندی کرده و تعیین کنند کدام یک مهم تر است.
ارزش های مشترک عبارتند از صداقت، تعادل، سخاوت، طنز، آموزش، خرد و شفقت. زمانی که ارزش هایی مانند همکاری، ثبات مالی، فروتنی و صبر و شکیبایی را مورد بررسی قرار می دهید، خانواده خود را نیز در نظر بگیرید.

به مولفه های دیگر ارزش ها نیز فکر کنید. مولفه هایی مانند شخصیت، شغل، دوستان و غیره. به لیست ارزش های خود نگاه کرده و فکر کنید که هر یک مربوط به کدام یک از این مولفه می شود.

حتما بخوانید  چگونه کیفیت زندگی خود را با راهکارهایی ساده بالا ببریم؟معرفی راه موثر برای بالا بردن کیفیت زندگی

۲- برقراری ارتباط با خانواده

 • سوال بپرسید. وقتی که به ارزش های شخصی خود فکر کردید، زمان آن رسیده که آنها را با دیگر اعضای خانواده نیز در نظر بگیرید. به این منظور لازم است اعضای خانواده به خوبی با یکدیگر ارتباط داشته باشند. این ارتباط با پرسیدن سوال آغاز می شود.
 • از اعضای خانواده بخواهید که در مورد این ارزش ها به بحث و گفتگو با یکدیگر بپردازند. این سوال نیز مطرح شود که مهمترین ارزش خانواده کدام است؟
 • به بررسی این مسائل نیز بپردازید که چه چیزی باعث شادی خانواده می شود؟ این شادی چه تاثیری بر روی خانواده دارد؟
 • دیگر سوالاتی که می توانید بپرسید عبارتند از: چه چیزی در خانواده باعث افتخار تمام اعضاست؟ زمانی که وارد خانه می شوید، انتظار چه چیزی را دارید؟ چه مسئله ای در آنها باعث آزار شما می شود؟ چه چیزی در خانواده وجود دارد که در بین دوستانتان نیست؟
 • از اعضای خانواده بخواهید که به طور مجزا به هر یک از این سوالات پاسخ دهد و سپس تمام پاسخ ها را با یکدیگر مقایسه کنید.
 • اعضا را به پرسیدن سوالات مختلف تشویق کنید.
 • شنونده خوبی باشید. در زمان بحث و گفتگو گوش دادن به تمام مسائل بیان شده بسیار مهم است. برای اینکه نشان دهید به حرف های دیگران گوش می دهید می توانید در مورد صحبت هایشان سوالاتی بپرسید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله صمیمیت در خانواده را بخوانید.
 • ارزش های آن ها را تثبیت کنید. پس از اینکه زمانی را به تبادل نظر و صحبت با خانواده خود گذرانده و از آن لذت برده اید، وقت آن رسیده که به طور واضح تر در مورد ارزش های خود صحبت در مرکز مشاوره رستا در کرج کنید. نوشتن به اعضای خانواده کمک می کند تا وضوح ذهنی بهتری در مورد مسائل مشترک داشته باشند.
برقراری ارتباط

ارتباط با خانواده

 • از اعضا بخواهید که هر کدام ۲ یا ۳ مورد را به عنوان مهم ترین ارزش ها در نظر بگیرند.
 • فرزندان خود را نیز وارد بحث و گفتگو کنید. ارزش های خانواده را به عنوان یک تصمیم خانوادگی تعریف کنید. اگر فرزندان شما در دوره نوجوانی هستند، اطمینان حاصل کنید که احساس می کنند بخش مهمی از این تصمیم گیری هستند و در مورد اعتقادات و نظراتشان سوالاتی بپرسید.
 • اگر سن فرزندتان کم است می توانید از وی بخواهید تصویری از خانواده خود بکشد و به این ترتیب موارد مورد علاقه او را در مورد خانواده خود درک کنید.
 • ماموریت تعیین کنید. پس از اینکه در مورد ارزش ها بحث و گفتگو کردید و ترزش های خانواده تثبیت شدند، می توانید عبارتی را به شکل یک ماموریت بیان کرده و یادداشت کنید. این عبارت یک بیان رسمی از ارزش های مشترک خانواده است.
 • سپس علت انتخاب ارزش مورد نظر را به عنوان ارزش مشترک خانواده بیان کنید.
حتما بخوانید  غذاهای چاق کننده: با نخوردن این ها بزرگ ترین کمک را به کاهش وزنتان می کنید!

۳- اجرای ارزش ها در خانواده

 • روزانه به ارزش های خود فکر کنید. هر روز زمانی را به فکر کردن در مورد ارزش ها اختصاص دهید. در انتهای روز از خود بپرسید که فعالیت های روزتان تا چه اندازه با ارزش های تعیین شده مطابقت داشت. از دیگر اعضای خانواده نیز بخواهید به این مسئله فکر کنند.
 • به عنوان یک خانواده با هم در ارتباط بمانید. هر روز زمانی را به گذراندن در کنار همدیگر اختصاص دهید. هر چه زمان بیشتری را با هم سپری کنید، تجربیات مشترک بیشتری خواهید داشت. کنار هم بودن به شما کمک می کند تا یکدیگر را بیشتر بشناسید.
 • انتخاب های مثبت در زندگی خود داشته باشید. ارزش های شما بخش مهمی از فرایند تصمیم گیری در زندگی شما هستند. قبل از هر تصمیم گیری ارزش های خانواده خود را در ذهن داشته باشید. به عنوان مثال اگر یکی از ارزش های آن ها آموزش می باشد، بهتر است در محیطی با مدارس خوب زندگی کنید.
 • ارزش های خود را مدل قرار دهید. بهترین راه برای ادغام ارزش های خانواده در زندگی روزانه این است که اطمینان حاصل کنید فعالیت های شما آن ارزش ها را منعکس می کنند. اطمینان حاصل کنید که انتخاب های شما در راستای ارزش های خانواده شما هستند.
اجرای ارزش ها
 • از ارزش های خانواده ( مرکز مشاوره رستا-آلومینا در کرج )خود برای رسیدن به اهداف آن ها استفاده کنید. ارزش ها بسیار مهم هستند، زیرا آنها به تعیین انتخاب ها و فعالیت ها کمک می کنند. زمانی که به ارزش های خانواده فکر می کنید، بهتر است اهداف خود را نیز در نظر بگیرید. ارزش ها نقش مهمی در چگونگی رسیدن شما به اهدافتان دارند.
حتما بخوانید  دمنوش لاغری زیره: خیلی سریع و آسان لاغر شوید!

سخن پایانی

شما در این مقاله با ارزش های خانواده آشنا شدید.همچنین از برقرای ارتباط و اجرای ارزش ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

تفاوت‌های علائم اولیه بارداری و پریود و نحوه تشخیص هرکدام

“دارم پریود میشم یا حامله‌ام؟” این پرسشی است که بسیاری از خانم‌ها گاهی حتی ماهیانه …

دیدگاهتان را بنویسید