دوشنبه , ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
قوانین استفاده کودکان از تلفن همراه

چگونه کودک و نوجوان را از گوشی دور کنیم؟ بررسی قوانین استفاده از موبایل برای کودکان

حتما با تاثیرات منفی استفاده موبایل بر کودک و نوجوان خود مواجه شده‌اید: بچه‌هایی که بدون موبایل نمی‌خوابند، دخترها و پسرهایی که زندگی مجازی‌شان خیلی پررنگ است و نوجوان‌هایی که هویتشان را در شبکه‌های اجتماعی گم کرده‌اند و دچار اضطـراب و افـسردگی هستند.اما این مساله فقط متوجه بچه‌هایمان نیست؛ آنها این رفتار را از ما یاد گرفته‌اند. ما صبح‌ها با زنگ گوشی از خواب بیدار می‌شویم و اخبار را روی تلفن همراهمان دنبال می‌کنیم، با موبایلمان غذا سفارش می‌دهیم، تاکسی می‌گیریم و با دوستانمان در ارتباط هستیم. بچه‌ها به سرعت متوجه اهمیت تلفن همراه در زندگی والدینشان می‌شوند و دلشان می‌خواهد این نقش را در زندگی خودشان هم تکرار کنند.


فهرست مطالب


چگونه کودک و نوجوان را از گوشی دور کنیم؟

اگر بخواهیم تاثیر بلندمدتی در نگرش فرزندمان به استفاده از موبایل داشته باشیم باید اول از خودمان شروع کنیم. عادت‌های ما به عنوان والدین، تاثیر زیادی روی بچه‌های دارد. خوب اولین قدم چیست؟راه‌های زیادی برای کم کردن وابستگی به موبایل وجود دارد. بعضی‌ها سعی می‌کنند در روزهای تعطیل موبایل را کنار بگذارند، بعضی‌ها هم نرم‌افزارهای کنترلی روی موبایلشان نصب می‌کنند و معتقدند آگاهی باعث تغییر می‌شود. اما راه‌ حل‌های مشخص‌تر بیشتر می‌تواند به شما کمک کند تا استفاده از موبایل را محدود کنید:

 • یک ساعت زنگ‌دار بخرید و به جای موبایل از آن استفاده کنید. گوشی موبایلتان را هم جایی بیرون از اتاق خواب شارژ کنید و لپ‌تاپ را هم شب‌ها در اتاق پذیرایی بگذارید. یک ساعت قبل از خواب تلویزیون نبینید و با گوشی و کامپیوتر کار نکنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معایب اختلاف طبقاتی را بخوانید.
 • موقع غذا خوردن یا وقتی که در جمع هستید گوشی‌تان را چک نکنید. اگر انجام این کار برایتان سخت است، گوشی را جایی خارج از دیدتان قرار دهید.
 • از قبل برنامه‌ریزی کنید که موقع قرار گرفتن در جمع یا در وقت خالی‌تان چه کار می‌خواهید بکنید یا چه بازی‌هایی انجام می‌دهید. اگر تماشای سریال مد نظرتان است، تعداد اپیزودها را از قبل تعیین کنید.
حتما بخوانید  چگونه چاقی و اضافه وزن را در کودکان کنترل کنیم؟

بررسی قوانین مهم و ضروری استفاده از موبایل برای کودکان

گوشی موبایل یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های بشر است که بیشتر افراد جامعه به آن دسترسی دارند. امروزه استفاده کودک از موبایل‌های هوشمند یکی از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر است و نمی‌توان آن‌ها را از این ابزار محروم و منع کرد اما آزاد گذاشتن کودکان در استفاده از موبایل و دادن دسترسی نامحدود به آن‌ها نیز آسیب های فراوانی به همراه دارد. به همین خاطر در این بخش از نمناک قوانینی را آورده ایم که هر کودک قبل از استفاده از موبایل باید آن ها را بداند و امضا کند.

انجام کارهای شخصی قبل از استفاده از موبایل

اگر کودک شما خواهان استفاده از تبلت و گوشی است، حتما به او بگویید ابتدا کارهای شخصی خود را انجام دهد و سپس اجازه استفاده از تبلت و موبایل را به او بدهید. اگر می‌خواهید فرزندتان از شما حرف‌ شنوی داشته باشد و تنها موبایل را در مواقع نیاز به دست گیرد، اول از همه خودتان آماده بشوید و اعتیاد به موبایل را کنار بگذارید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله صمیمیت در خانواده را بخوانید.

استفاده از موبایل

چت نکردن با غریبه ها

اگر کودک شما از تبلت و موبایل استفاده می کند، حتما برای او قانون تعیین کنید و بهتر است آنها را در صحبت با غریبه ها منع کنید. در فضاهای چت روم بچه ها می توانند با غریبه ها ارتباط بگیرند پس با توجه به کم آگاهی بچه ها از خیلی مسائل ارتباطی، بهتر است آنها بگویید که فقط با آشناها از دوستان و فامیل یا دوستان خودش صحبت کنند.

حتما بخوانید  فواید عوارض و نحوه تزریق آمپول پروژسترون

استفاده نکردن از موبایل قبل از خواب

اگر کودک شما از تبلت و موبایل استفاده می کند، از او بخواهید قبل از خواب ازگوشی استفاده نکند. هرگز اجازه ندهید که کودک شمت تمام روز گوشی به دست باشد. او باید بداند که هر کاری زمانی و استفاده از موبایل و تبلت نیز قوانینی دارد.

استفاده نکردن از موبایل و تبلت سر میز غذا

خود شما آیینه ای برای کودکتان هستید پس حتما قوانینی که برای او تعیین می کنید، نیز خودتان هم اجرا نمایید مثلا اگر قانون تعیین می کنید که کودکتان سر میز شام و غذا تبلت به دست نگیرد خودتان هم این قانون را اجرا نمایید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اهمیت شغل در زندگی خانوادگی و اجتماعی را بخوانید.

استفاده نکردن از موبایل و تبلت سر میز غذا

عدم استفاده از موبایل در دورهمی های خانوادگی

اگر کودک شما از تبلت و تلفن همراه استفاده می کند، بهتر است این قانون را تعیین کنید که در جمع های خانوادگی از موبایل استفاده نکند. می توانید این قانون را تعیین کنید که همه در جمع های خانوادگی گوشیها را یک جا جمع کنند و کسی گوشی به دست نداشته باشد تا صحبت کردن و بازی کردن باب شود.

قرار ندادن پس ورد برای گوشی

اگر کودک شما از تبلت و موبایل استفاده می کند، حتما به او بگویید که هیچ رمزی روی گوشی یا تبلتش قرار ندهید و اگر می خواهد رمزی روی تبلت و موبایل خود قرار دهد، این رمز گذاری باید با اطلاع والدین باشد.

ارسال نکردن عکس برای غریبه ها

اگر کودک شما از تبلت وتلفن همراه استفاده می کند، به او بگویید که نباید برای افراد غریبه عکسی از خودش ارسال کند. به او بگویید او نباید حتی برای افراد فامیل و آشنا عکس خصوصی بدنش را بفرستد. آزارهای جنسی تنها به فضای واقعی محدود نمی‌شود و فضای مجازی نیز محل مناسبی برای وقوع این اتفاق است.استفاده نکردن از موبایل در اماکن عمومی

ارسال نکردن عکس برای غریبه ها

عدم نصب برخی اپلیکیشن ها

کودک شما مجاز به استفاده از برخی اپلیکیشن ها مثل اینستاگرام نیست زیرا این اپلیکیشن محدودیت سنی دارد و نباید یک کودک ابتدایی چنین اپلیکیشینی با فضای باز مجازی در گوشی اش نصب داشته باشد. برخی اپ هایی که آموزشی و تفریحی هستند را روی گوشی فرزندتان نصب کنید تا از آنها استفاده کند.

کودکان و کار با موبایل

‌چند نکته مهم درباره استفاده بچه ها از موبایل

 • پیش‌نمایش برنامه‌ها، بازی‌ها و برنامه‌ها را قبل از اجازه دادن به فرزندتان برای مشاهده یا بازی با آن‌ها ببینید. سازمان هایی مانند Common Sense Media می‌توانند به شما در تعیین آنچه مناسب کودکان است کمک کنند. بهتر از آن این ایت که تماشا کنید، بازی کنید یا هنگام استفاده کودکان از موبایل در کنار آن‌ها بمانید.
 • به جای گزینه‌هایی که فقط به فشار دادن و کشیدن انگشت یا خیره شدن به صفحه نیاز دارند، به دنبال گزینه‌های تعاملی باشید که کودک شما را درگیر کند.
 • از کنترل‌های والدین برای مسدود کردن یا فیلتر کردن محتوای اینترنتی استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که در زمان استفاده کودکان از موبایل در نزدیکی آن‌ّا قرار دارید تا بتوانید بر فعالیت‌هایشان نظارت کنید.
 • به طور مرتب از کودک خود بپرسید که در طول روز با چه برنامه‌ها و بازی‌ها بازی کرده است.
 • هنگام تماشای برنامه با فرزندتان، درباره آنچه که تماشا می‌کنید صحبت کنید و به او در مورد تبلیغات و آگهی‌های بازرگانی آموزش دهید.
 • همچنین هنگام استفاده کودکان از موبایل، از برنامه‌نویسی سریع، که درک کودکان خردسال برایشان مشکل است. برنامه‌هایی با محتوای حواس‌پرتی زیاد و رسانه‌های خشن خودداری کنید. تبلیغات در برنامه‌ها را حذف کنید، زیرا کودکان خردسال در تشخیص تفاوت بین تبلیغات و اطلاعات واقعی مشکل دارند.
حتما بخوانید  بهترین دمنوش برای یبوست و فشار خون: حتمن امتحان کنید و شاهد تاثیرش باشید

تعیین محدودیت برای استفاده کودکان بزرگتر از موبایل چیست؟

 • زمان پخش بدون دوشاخه و بدون ساختار را در اولویت قرار دهید.
 • مناطق یا زمان‌هایی بدون فناوری ایجاد کنید، مانند زمان صرف غذا یا یک شب در هفته.
 • از استفاده از سرگرمی‌های رسانه‌ای در حین انجام تکالیف خودداری کنید.
 • محدودیت‌ها و مقررات منع رفت و آمد روزانه یا هفتگی مانند عدم قرار گرفتن در معرض دستگاه‌ها یا صفحه‌نمایش‌ها را یک ساعت قبل از خواب تنظیم و اجرا کنید.
 • استفاده از برنامه‌هایی را در نظر بگیرید که مدت زمان استفاده کودکان از تلفن همراه را کنترل می‌کنند.
 • از فرزندان خود بخواهید که دستگاه‌های خود را در خارج از اتاق خواب خود در شب شارژ کنند.
 • پرده‌ها را از اتاق خواب فرزندتان دور نگه دارید.
 • زمان صفحه نمایش خود را محدود کنید.
 • تلویزیون پس‌زمینه را حذف کنید.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با خطرات استفاده کردن کودکان از تلفن همراه آشنا شدید.همچنین از قوانین و نکات استفاده کردن از آن را آگاه شدید.اگر سوال یانظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

از چه سنی برای کودک خود موبایل هوشمند تهیه کنیم ؟

برای فهمیدن جواب این سوال باید از خودتان بپرسید که آیا می توانید مدت زمان استفاده کودک از موبایل هوشمند را کنترل و محدود کنید یا خیر. به طور کلی بهترین زمان برای خریدن موبایل در دوران دبیرستان است. در غیر این صورت باید بر روی کنترل کودک خود زمان و انرژی بیشتری صرف کنید.

پیشنهاد ما به شما

تفاوت‌های علائم اولیه بارداری و پریود و نحوه تشخیص هرکدام

“دارم پریود میشم یا حامله‌ام؟” این پرسشی است که بسیاری از خانم‌ها گاهی حتی ماهیانه …

دیدگاهتان را بنویسید