نماد سایت حالا خورشید

چگونه کودک و نوجوان را از گوشی دور کنیم؟ بررسی قوانین استفاده از موبایل برای کودکان

قوانین استفاده کودکان از تلفن همراه

حتما با تاثیرات منفی استفاده موبایل بر کودک و نوجوان خود مواجه شده‌اید: بچه‌هایی که بدون موبایل نمی‌خوابند، دخترها و پسرهایی که زندگی مجازی‌شان خیلی پررنگ است و نوجوان‌هایی که هویتشان را در شبکه‌های اجتماعی گم کرده‌اند و دچار اضطـراب و افـسردگی هستند.اما این مساله فقط متوجه بچه‌هایمان نیست؛ آنها این رفتار را از ما یاد گرفته‌اند. ما صبح‌ها با زنگ گوشی از خواب بیدار می‌شویم و اخبار را روی تلفن همراهمان دنبال می‌کنیم، با موبایلمان غذا سفارش می‌دهیم، تاکسی می‌گیریم و با دوستانمان در ارتباط هستیم. بچه‌ها به سرعت متوجه اهمیت تلفن همراه در زندگی والدینشان می‌شوند و دلشان می‌خواهد این نقش را در زندگی خودشان هم تکرار کنند.


فهرست مطالب


چگونه کودک و نوجوان را از گوشی دور کنیم؟

اگر بخواهیم تاثیر بلندمدتی در نگرش فرزندمان به استفاده از موبایل داشته باشیم باید اول از خودمان شروع کنیم. عادت‌های ما به عنوان والدین، تاثیر زیادی روی بچه‌های دارد. خوب اولین قدم چیست؟راه‌های زیادی برای کم کردن وابستگی به موبایل وجود دارد. بعضی‌ها سعی می‌کنند در روزهای تعطیل موبایل را کنار بگذارند، بعضی‌ها هم نرم‌افزارهای کنترلی روی موبایلشان نصب می‌کنند و معتقدند آگاهی باعث تغییر می‌شود. اما راه‌ حل‌های مشخص‌تر بیشتر می‌تواند به شما کمک کند تا استفاده از موبایل را محدود کنید:

بررسی قوانین مهم و ضروری استفاده از موبایل برای کودکان

گوشی موبایل یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های بشر است که بیشتر افراد جامعه به آن دسترسی دارند. امروزه استفاده کودک از موبایل‌های هوشمند یکی از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر است و نمی‌توان آن‌ها را از این ابزار محروم و منع کرد اما آزاد گذاشتن کودکان در استفاده از موبایل و دادن دسترسی نامحدود به آن‌ها نیز آسیب های فراوانی به همراه دارد. به همین خاطر در این بخش از نمناک قوانینی را آورده ایم که هر کودک قبل از استفاده از موبایل باید آن ها را بداند و امضا کند.

انجام کارهای شخصی قبل از استفاده از موبایل

اگر کودک شما خواهان استفاده از تبلت و گوشی است، حتما به او بگویید ابتدا کارهای شخصی خود را انجام دهد و سپس اجازه استفاده از تبلت و موبایل را به او بدهید. اگر می‌خواهید فرزندتان از شما حرف‌ شنوی داشته باشد و تنها موبایل را در مواقع نیاز به دست گیرد، اول از همه خودتان آماده بشوید و اعتیاد به موبایل را کنار بگذارید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله صمیمیت در خانواده را بخوانید.

چت نکردن با غریبه ها

اگر کودک شما از تبلت و موبایل استفاده می کند، حتما برای او قانون تعیین کنید و بهتر است آنها را در صحبت با غریبه ها منع کنید. در فضاهای چت روم بچه ها می توانند با غریبه ها ارتباط بگیرند پس با توجه به کم آگاهی بچه ها از خیلی مسائل ارتباطی، بهتر است آنها بگویید که فقط با آشناها از دوستان و فامیل یا دوستان خودش صحبت کنند.

استفاده نکردن از موبایل قبل از خواب

اگر کودک شما از تبلت و موبایل استفاده می کند، از او بخواهید قبل از خواب ازگوشی استفاده نکند. هرگز اجازه ندهید که کودک شمت تمام روز گوشی به دست باشد. او باید بداند که هر کاری زمانی و استفاده از موبایل و تبلت نیز قوانینی دارد.

استفاده نکردن از موبایل و تبلت سر میز غذا

خود شما آیینه ای برای کودکتان هستید پس حتما قوانینی که برای او تعیین می کنید، نیز خودتان هم اجرا نمایید مثلا اگر قانون تعیین می کنید که کودکتان سر میز شام و غذا تبلت به دست نگیرد خودتان هم این قانون را اجرا نمایید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اهمیت شغل در زندگی خانوادگی و اجتماعی را بخوانید.

عدم استفاده از موبایل در دورهمی های خانوادگی

اگر کودک شما از تبلت و تلفن همراه استفاده می کند، بهتر است این قانون را تعیین کنید که در جمع های خانوادگی از موبایل استفاده نکند. می توانید این قانون را تعیین کنید که همه در جمع های خانوادگی گوشیها را یک جا جمع کنند و کسی گوشی به دست نداشته باشد تا صحبت کردن و بازی کردن باب شود.

قرار ندادن پس ورد برای گوشی

اگر کودک شما از تبلت و موبایل استفاده می کند، حتما به او بگویید که هیچ رمزی روی گوشی یا تبلتش قرار ندهید و اگر می خواهد رمزی روی تبلت و موبایل خود قرار دهد، این رمز گذاری باید با اطلاع والدین باشد.

ارسال نکردن عکس برای غریبه ها

اگر کودک شما از تبلت وتلفن همراه استفاده می کند، به او بگویید که نباید برای افراد غریبه عکسی از خودش ارسال کند. به او بگویید او نباید حتی برای افراد فامیل و آشنا عکس خصوصی بدنش را بفرستد. آزارهای جنسی تنها به فضای واقعی محدود نمی‌شود و فضای مجازی نیز محل مناسبی برای وقوع این اتفاق است.استفاده نکردن از موبایل در اماکن عمومی

عدم نصب برخی اپلیکیشن ها

کودک شما مجاز به استفاده از برخی اپلیکیشن ها مثل اینستاگرام نیست زیرا این اپلیکیشن محدودیت سنی دارد و نباید یک کودک ابتدایی چنین اپلیکیشینی با فضای باز مجازی در گوشی اش نصب داشته باشد. برخی اپ هایی که آموزشی و تفریحی هستند را روی گوشی فرزندتان نصب کنید تا از آنها استفاده کند.

‌چند نکته مهم درباره استفاده بچه ها از موبایل

تعیین محدودیت برای استفاده کودکان بزرگتر از موبایل چیست؟

سخن پایانی

شما دراین مقاله با خطرات استفاده کردن کودکان از تلفن همراه آشنا شدید.همچنین از قوانین و نکات استفاده کردن از آن را آگاه شدید.اگر سوال یانظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

از چه سنی برای کودک خود موبایل هوشمند تهیه کنیم ؟

برای فهمیدن جواب این سوال باید از خودتان بپرسید که آیا می توانید مدت زمان استفاده کودک از موبایل هوشمند را کنترل و محدود کنید یا خیر. به طور کلی بهترین زمان برای خریدن موبایل در دوران دبیرستان است. در غیر این صورت باید بر روی کنترل کودک خود زمان و انرژی بیشتری صرف کنید.

اصلی ترین و مهم ترین ضررهای موبایل برای بچه ها کدام اند ؟

افت سطح تحصیلی، پرخاشگر شدن و ضعیف شدن بینایی از اصلی ترین عواقب مصرف بیش از حد موبایل هوشمند می باشد

خروج از نسخه موبایل