دوشنبه , ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
بازی گروهی

معرفی بازی های ساده گروهی برای کودکان در مهدکودک

همیشه در مهدکودک‌ ها مربیان سعی میکنند تا برای آموزش های فردی و اجتماعی از بازی های گروهی و متنوع در محیطی شاد و کودکانه استفاده کنند.بازی های گروهی که برای آموزش در مهد کودک اجرا می شود باید کوتاه باشند تا برای کودکان خسته کننده نباشد و در یادگیری تاثیر داشته باشد. انجام بازی در شروع کلاس، یک فضای خوب و شاد بوجود می آورد و در پایان کلاس می توانید احساس هیجان از یادگیری را در بچه ها ایجاد کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سخت ترین سازهای دنیا برای یادگیری را بخوانید.

بازی های ساده گروهی

وقتی گروهی از بچه های پر انرژی، شیطون و ناآرام را در یک اتاق قرار می دهید، چیزی جز آشفتگی و سر و صدا نمی بینید و بهترین راه برای نگهداری و مشغول کردن کودکان استفاده از بازی ها و فعالیت های کودکانه است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فعالیت ساده برای خوش گذرانی با خانواده را بخوانید.فعالیت های سرگرم کننده و چالش انگیز کمک میکند تا آنها به آنچه شما می گویید متمرکز شوند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  انیمیشن جذاب و آموزنده مناسب کودکان رابخوانید.

فواید بازی های گروهی در مهد کودک چیست؟

اگر کودک خود را دوست دارید او را به سمت گروه‌ها و بازیهای گروهی سوق دهید.استفاده از تجربه کودکان دیگر، ایجاد روحیه همدلی و کشف روحیات و اخلاقیات کودکان در این بازی‌ها آشکار می‌شود. بازی‌های ورزشی دو نفره (مثل فوتبال دستی پایه دار) یا گروهی (فوتبال در سالن )،برای کسب تجربه کودکان بسیار دوست داشتنی می باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی جذاب خانوادگی با کاغذ و قلم  را بخوانید. در بازی گروهی یک وظیفه به هر کودک داده می شود و باید در کنار انجام وظیفه خود، به دوستان و هم گروهی‌های خود نیز کمک کند تا نتیجه بهتری برای زحمات هم گروهی‌ها حاصل شود؛ چرا که کم ‌کاری هرکدام از اعضاء گروه می‌تواند به ضرر کل گروه تمام شود و نتیجه کار بقیه را نیز خراب کند.

فواید بازی های گروهی در مهد کودک

در بازی های گروهی وقتی کودک باید سلیقه خود را با گروه هماهنگ کند، یا با چند نفر دیگر ارتباط برقرار کند و از توانایی و فکر دیگران هم استفاده کند، در نتیجه قدرت مشورت گرفتن او بالا می‌رود؛ وقتی انزوا و گوشه گیری جایی در گروه ندارد هر فرد یاد میگیرد چگونه در اجتماع با دیگران برخورد کند.

حتما بخوانید  آشنایی با فعالیت‌هایی سرگرم‌کننده برای دوران بارداری

انواع بازی های ساده گروهی برای کودکان در مهدکودک:

بازی گروهی ویزویزو :

این بازی یک بازی عالی که بدون نیاز به وسیله ی خاصی انجام می شود،این بازی برای تقویت حواس و حافظه کودکان می تواند مورد توجه قرار گیرد، بازی ویزویزو یا همان صدای زنبور است. در این بازی تعداد افراد باید ۱۰ نفر یا بیشتر از آن باشد ، ابتدا باید یک لیست از اعداد، کلمات یا حروف آماده شود.

مشخص کنید که وزوز کردن به چه شماره یا حرفی ختم شود،به عنوان مثال، شما می توانید تصمیم بگیرید که هر شماره یا حرف چهارم وزوز گفته شود.شما همچنین می توانید با حروف خاص و یا شماره هایی که بر اعداد خاصی بخش پذیرند این بازی را شروع کنید.کلمه “وزوز” با اون اعداد یا حروف جایگزین می شود.بچه ها شروع به خواندن آیتم های لیست تهیه شده میکنند و به جای شماره یا حرف انتخاب شده “ویزویز” میگویند.این بازی مشابه بازی حب قدیمی خودمان می باشد.

بازی کودک نابینا

بازی گروهی کودک نابینا یکی دیگر از بازی های ساده برای کودکان مهد است و برای تقویت حافظه و تخیلات کودک مناسب می باشد. این بازی برای ۴ نفر یا نفرات بیشتر طراحی شده است. دو به دوی بازیکنان به صورت پشت به پشت یکدیگر قرار می گیرند. پشت به هم بودن کودکان باید به صورتی باشد که آن دو کودک چهره هم را نبینند. حالا یک عکس یا تصویر را به یکی از آن دو کودک نشان دهید، به طوری که کودک دیگری که پشت به او است تصویر را نبیند. بازی به این صورت است که کودکی که تصویر را در دست دارد باید تصویر را برای دوست خود که در پشت او هست توصیف کند و بگوید چگونه تصویری است، تا کودکی که تصویر را نمیبیند بتواند نقاشی از تصویر بکشد و باید هر چه بیشتر به تصویر واقعی شبیه باشد.

کودک نابینا

بازی گروهی قطار دیوانه:

تعداد بازیکنان: ده نفر یا بیشتر،برای این بازی به فضای بازی نسبتا بزرگی نیاز دارید
نحوه بازی:بچه ها باید به صورت یک قطار هو هو کنان به صف قرار بگیرند.
سپس دستوراتی را به صورت تصادفی با صدای بلند اعلام کنید : مانند «آهسته»، «سریع»، «حرکت آهسته»، «چرخش به راست»، «حرکت به عقب» و «توقف» تا قطار گیج و دیوونه شود و حرکاتش نامنظم باشد!
بچه های کوچک بیشتر به این بازی علاقه نشان می دهند.این بازی بسیار جذاب و هیجان انگیز است.

حتما بخوانید  10 تا از سخت ترین سازهای دنیا برای یادگیری

بازی دور یا نزدیک:

تقریبا اکثر کودکان در کودکی این بازی را انجام دادن ، در این بازی باید یک بازیکن را به بیرون از اتاق بفرستیم و یک چیز مشخص در اتاق را مخفی کرد. سپس بازیکن وارد اتاق شده و به او بگوییم که چه چیزی را مخفی کرده‌ایم. حال بازیکن باید اتاق را بگردد و بقیه بازیکنان با ضربه زدن روی چیزی او را راهنمایی کنند، اگر به شیء مورد نظر نزدیک شد صدای ضربه را محکم‌تر و تندتر کنند و اگر دورتر شد صدا کم‌تر و آهسته تر شود. برای تعریف یک بازی گروهی و جذاب، می‌شود این بازی را مثال زد.

 دور یا نزدیک

بازی گروهی لبخند:

بازی گروهی لبخند یک بازی پر هیجان و پر نشاط که اکثر کودکان آنرا دوست دارند برای تقویت حافظه کودکان و آشنایی با کلمات و محتوای هر کلمه است، تعداد بازیکن در این بازی بیش از ۱۰ نفر است، باید چند کلمه به عنوان کلمه ممنوعه یا نشانه انتخاب می شود ، و به بازیکنان گفته شود که چه کلماتی ممنوع هستند.حالا یک نفر به عنوان داور باید چندین کلمه را بگوید و در بین کلمات عادی یکی از کلمات ممنوعه را هم می گوید، بازیکن با شنیدن کلمه ممنوعه باید لبخند بزند به این معنی که به یاد دارد چه کلماتی ممنوعه هستند و به نوعی هر بازیکن حافظه خود را به رخ داور می کشند.

بازی پریدن روی خط:

یک بازی گروهی جذاب دیگر که در نهایت آرامش می توان به بازی پرداخت و نیازی به فضای زیادی ندارید ، بازی پریدن روی خط می باشد. این بازی نیز یک بازی گروهی است و متشکل از ۱۰ تا ۱۵ بازیکن است، شما به عنوان مربی باید یک خط را با استفاده از نوار چسب یا هرچیز دیگر روی زمین بکشید و دو طرف خط را به قسمت درست و غلط تقسیم کنید.

بازی گروهی در مهد

تمامی بازیکنان باید دقیقاً روی خط بایستند و شما با پرسیدن سوالاتی از بازیکنان بخواهید اگر جواب سوال درست بود، بازیکنان به قسمت درست و اگرغلط بود به قسمت غلط خط بپرند. و اگر بازیکنی نیز اشتباه کرد باید به عقب برود و در جای خود بنشیند و بازنده است. این بازی باعث می شود اطلاعات بچه ها بالا رود و به صورت بازی درست و غلط را بیاموزند.

حتما بخوانید  معرفی برترین بازی های فکری بزرگسالان و نوجوانان + آموزش بازی های فکری

سخن پایانی

شما در این مقاله با بازی های ساده گروهی برای کودکان در مهدکودک آشنا شدید.همچنین از نحوه ی انجام بازی ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

پیشنهاد ما به شما

بازی فکری کودکان

آشنایی با بازی فکری کودکان + معرفی ۱۴ بازی برای تقویت ذهن و خلاقیت کودک

تقویت ذهن کودکان تا پیش از ۵ سالگی اهمیت زیادی دارد. به‌گفته‌ی کارشناسان ۹۰ درصد …

دیدگاهتان را بنویسید