دوشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۳
کوهنوردی

کوهنوردی چیست؟آموزش اصول و قواعد کوهنوردی + معرفی و بررسی سبک ها و فواید کوهنوردی

لذت آزادی و تنفس در هوای کوهستان بر هیچ کسی پوشیده نیست. هر کسی که فقط یک بار هم پای خود را در این محیط گذاشته باشد، نخواهد توانست این حس را فراموش کند. کوهنوردی می تواند دریچه ای جدید برای زندگی هر انسانی باشد. کوهنوردی از پرطرفدارترین و لذت‌بخش‌ترین شکل‌های طبیعت‌گردی و سرگرمی و در عین حال ورزشی جذاب و چالش‌برانگیز است که نه‌تنها لذت وافری از تماشای افق‌های باز را پیشکش شما می‌کند، بلکه نقش مهمی در حفظ و بهبود سلامت روحی و جسمی‌ شما دارد.در این مقاله به بحث پیرامون تعریف این ورزش خواهیم پرداخت. سپس سبک های کوهنوردی را معرفی کرده و با مطرح کردن اصول آن ادامه خواهیم داد.


فهرست مطالب


کوهنوردی چیست؟

سوالی که به نظر آسان میرسد، اما تفاوتهای زیاد در نگاه باعث شده که انواع و اقسام تعاریف پیرامون کوهنوردی ، ارایه شود. از کسی که تا پناهگاه شیرپلا صعود میکند تا صعود زمستانی ماکالو همه خودشان را کوهنورد می دانند، حتی طبیعت گردی در دامنه های سبلان نیز به شکلی درفرهنگ عامه ما کوهنوردی محسوب میشود.کوهنوردی که بالارفتن از کوه هم خوانده میشود، ورزش یا تلاش در جهت دستیابی به نقاط مرتفع یا قله در مناطقه کوهستانی میباشد که عمدتا برای لذت بردن از صعود انجام میگیرد. اگر چه این لغت برای صعود کوههای آسان نیز به کار برده میشود، اما درستتر آن است که استفاده از واژه کوهنوردی به شرایطی محدود شود که شرایط خاص زمین و هوا امکان بالقوه خطر را ایجاد کرده و برای ایمنی استفاده از تجربه الزامی میباشد. برای یک فرد آموزش ندیده ، کوهنوردی خطرناک خواهد بود.

کوهنوردی

بدون در نظر داشتن طول صعود که می تواند از چند ساعت تا چند هفته به طول بیانجامد، کوهنوردی نسبت به کوهپیمایی یا هایکینگ نیازمند تلاش فیزیکی مشخصا بیشتری می باشد. کوهها معمولا ترکیبی از یخ و سنگ و برف هستند که کوهنوردان باید از میان این موانع طبیعی راه خود را به بالا و بازگشت پیدا کنند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی گروهی کودکانه را بخوانید. در واقع ورزش کوهنوردی عنصر چالش را درون خود دارد که در تعاریف مختلف و دیدگاههای گوناگون می توان آنرا مشاهده کرد.

حتما بخوانید  12 بازی جذاب خانوادگی با کاغذ و قلم برای اوقات فراغت

اصول کوهنوردی چیست؟

تلاش سرسختانه برای بالارفتن از کوه ورزش آسانی نیست. حجم عظیمی از مهارت‌ها ، تجربه و آمادگی جسمانی و روانی لازم است تا در این ورزش به موفقیت دست یافت. دانست اصول این فعالیت راه اساسی حفظ سلامتی در طول برنامه های مختلف می باشد. در ادامه به برخی از اصول کوهنوردی اشاره می کنیم:

 • آماده سازی و برنامه ریزی
 • یادگیری مهارت های لازم
 • بررسی شرایط پیش رو
 • استفاده از تجهیزات صحیح و مهارت در کار با تجهیزات
 • همکاری و ملاحظه شرایط سایرین
 • حفظ و حراست از طبیعت
 • کوهنوردی چیست

قوانین کوهنوردی چیست؟

مهمترین قانون این است که زنده و سالم به خانه بازگردید. اما یک قانون کلی را در نظر داشته باشید. همیشه با آمادگی کامل به کوه بروید تا کوهنوردی برایتان شادی به ارمغان بیاورد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین انیمیشن های مناسب کودکان را بخوانید.به علاوه چند قانون زیر را هم به یاد داشته باشید:

 • همیشه سختتر از چیزی است که به نظر میرسد.
 • همیشه دورتر از چیزی است که به نظر میرسد.

سبک های مختلف کوهنوردی کدامند ؟

به طور کلی کوهنوردی دارای دو سبک متفاوت برای صعود و فرود دارد که با نام‌های اکسپدیشن و آلپی شناخته می‌شوند، این دو سبک هدف و مسیر‌شان با هم یکی هستند؛ اما در نحوه صعود و فعالیت‌هایشان تفاوت هایی با هم دارند.

۱. سبک کوهنوردی اکسپدیشن (محاصره‌ای)

یکی از رایج‌ترین سبک‌های این رشته اکسپدیشن نام دارد که به با نام (محاصره‌ای) هم نیز شناخته می‌شود، زیرا در این سبک از کوهنوردی هدف اصلی راه‌اندازی یک کمپ اقامتی در کوه است تا در سریع‌ترین زمان امکان دسترسی به آن را داشته باشید. به عبارتی در این استایل، همه چیز سازمان دهی شده و به طور گروهی پیش می‌رود.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خوش گذرانی با خانواده را بخوانید. همچنین در این کمپ‌ها یا اردوگاه‌های محاصره‌ای با وصل کردن طناب‌هایی بین چادر‌ها، کوهنوردان با راحتی بیشتری به صعود و فرود می‌پردازند.

حتما بخوانید  اهمیت کتاب خواندن برای کودکان + خواندن کتاب برای کودکان چه فوایدی دارد؟

۲. سبک کوهنوردی آلپی

سبک آلپی بیشتر به عنوان روش جایگزین استفاده می‌شود. مهم‌ترین عوامل در این مدل سرعت، ظرافت و مهارت برای صعود و برگشت به کمپ اصلی می‌باشد، به همین دلیل در این سبک از تعداد افراد و زمان کمتری استفاده می‌شود که در نهایت از منابع و انرژی کمتری در گروه و افراد صرف می‌شود.

تفاوت ها ، مزیت ها و معایب هر یک از این روشها به شرح زیر می باشد:

سبک محاصره ای

 • استفاده از چندین بار جابجایی در بین کمپ ها برای حمل تجهیزات مورد نیاز در کمپهای بالاتر.
 • گروههای بزرگتر نسبت به سبک آلپی به دلیل نیاز به نفرات بیشتر.
 • استفاده از طناب ثابت برای جابجایی بین کمپها و کاهش خطرات به دلیل این جابجایی زیاد.
 • مورد استفاده در بلندترین کوهها، از اکسیژن مصنوعی نیز متناوبا استفاده میشود.
 • حاشیه ایمنی بیشتری در مورد تجهیزات، زمان و توانایی برای صبر کردن در برابر طوفان های احتمالی وجود دارد.
 • به دلیل سرعت پایینتر احتمال قرار گرفتن در معرض خطراتی مانند بهمن یا ریزش سنگ در بین کمپها بیشتر می باشد.
 • نیاز به سرمایه و تامین مالی بیشتر و البته زمان بیشتر.
قوانین

سبک آلپی

 • صعود مسیر بدون بالا پایین کردن در بین کمپ ها.
 • منابع کمتر برای صعود، از جمله نیاز به نفرات کمتر.
 • کاهش خطراتی که ممکن است به دلیل سرعت پایین صعود ایجاد شوند.
 • افزایش بالقوه خطراتی مانند بیماری ارتفاع یا در دام طوفان افتادن.
 • نیاز به سرمایه و زمان کمتر.

فواید کوهنوردی چیست؟

فواید این ورزش بیشمار است اما در بین آنها شاید افزایش اعتماد به نفس مهمترین باشد. کوه نوردی باعث میشود به محدودیت های خود آشنا شوید و در طول زمان بهتر بتوانید عمل کنید. کوهنوردی در صورت داشتن نگاه درست راهی به سوی تکامل روحی و جسمی خواهد بود. از بین این فواید موارد زیر را هم در نظر داشته باشید:

 • افزایش آمادگی جسمانی
 • قدرت عضلات پا
 • افزایش سلامت قلب
 • بهبود خلق و خو و کاهش استرس
حتما بخوانید  معرفی برترین بازی های فکری بزرگسالان و نوجوانان + آموزش بازی های فکری

برای یک کوهنوردی ایمن چه تجهیزاتی نیاز است؟

کوهنوردی این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده است، به همین دلیل داشتن برنامه برای یک صعود موفق، یکی از اصول اولیه کوهنوردی است و بیش از پیش مهم تلقی می‌شود. با استفاده از آگاهی‌هایی که به دست آورده‌اید و مشورت با افراد با تجربه طراحی ابتدایی برنامه را انجام دهید و پیشنهاد می‌کنیم حتماً قبل از شروع، ما را مصالعه کنید تا با آگاهی بیشتر به برنامه‌ریزی بپردازید. همچنین کوهنوردی از ورزش‌ها یا تفریحاتی است که برای پرداختن به آن نیاز به لوازم و تجهیزات دارد، در واقع برای یک صعود خوب و استاندارد، نیاز به ابزار‌های متفاوتی است. حتماً همه‌ی شما می‌دانید که هر صعود وابسته به موقعیت مکانی و زمانی نیازمند لوازم متفاتی است که برای داشتن یک سفر امن به لوازمی نیاز دارید. ما در این بخش به چند مورد مهم و کلی می‌پردازیم:

لوازم انفرادی

به تجهیزاتی می‌گویند که کاربرد مستقیمی با کل افراد گروه نداشته باشد و بیشتر جهت رفع احتیاجات شخصی و به شکل انفـرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند کوله پشتی، کفش، ظرف آب، چراغ پیشانی، زیر انداز، دستکش، کلاه آفتابی، عینک، گتر، پوشـاک (پـلار ، پـر ، گـورتکس)، پانچو (شنل باران)، چراغ خوراک پزی، کتری، فلاکس، ظرف غذا، باتوم، طنابچه انفرادی، همچنین داشتن لوازم انفرادی علاوه بر بالا بردن توان انفرادی در بالا بردن توان و روحیه گروهی تیم تاثیر بسزائی دارد. برای خرید تجهیرات کوهنوردی و هرآنچه که در کوه نیاز دارید کافیست کلیک کنید.

پوشاک مناسب

تا به حال در مورد این که برای کوهنوردی چه بپوشید، حساسیت به خرج داده‌اید؟ یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های کوهنوردان پوشیدن لباسی است که علاوه بر آزادی حرکت، گرمای مناسبی هم ارائه دهد، اما ابن عمل با یک لباس امکان‌پذیر نیست زیرا اگر لباس زیاد بپوشید، بعد از کمی فعالیت مجبور به کم کردن لباس‌ها می‌شوید.

حتما بخوانید  معرفی ۲۰ انیمیشن جذاب و آموزنده مناسب کودکان که آن‌ها را سرگرم می‌کند
پوشاک مناسب کوهنوردی

در مقابل با کم پوشیدن به سرعت سردتان خواهد شد، بنابراین چاره کار قانون طلایی لایه‌ای لباس پوشیدن است که به طور معمول از ۴ لایه برای پوشش کوهنوردی استفاده می‌شود و هر کدام دارای کارایی متفاوت و مکمل هم می‌باشند. به همین منظور سیاه‌کمان با انواع پوشاک در کنار شماست تا هیچ نگرانی از بابت پوششتان در طبیعت نداشته باشید. برای خرید پوشاک کوهنوردی کلیک کنید.

کوله پشتی حرفه ای

کوله پشتی یکی از آن تجهیزات مهمی است که هر کوهنوردی اهمیتش را می‌داند. کوهنوردی مانند تمام رشته‌های دیگر کوله پشتی مخصوص به خودش را می‌خواهد. قطعاً برای حمل کردن لوازم خود، به کوله نیاز پیدا خواهید کرد که می‌توانید متناسب با شرایط خود از کوله‌های یک روزه سبک تا کوله با ظرفیت و لیتر بالا جهت اقامت بیشتر از دو روز انتخاب کنید. اگر تا به الان کوله پشتی کوهنوردی مناسب برنامه یتان را پیدا نکرده اید، پیشنهاد می کنیم حتماً از قسمت دیدن کنید.

باتوم کوهنوردی

یکی دیگر از وسایل ضروری که هر کوهنورد در هر شرایطی باید به همراه خود داشته باشد باتوم کوهنوردی است که با انتخاب درست می‌توانید از آن به عنوان دست دوم و کمکی استفاده کنید تا بهترین همراه در صعود‌ها باشد. به همین منظور جهت اطلاعات دقیق‌تر از این محصول کاربردی می‌توانید با مطالعه ما، به بهترین شکل از این محصول استفاده کنید.

باتوم کوهنوردی

کفش مناسب

به دلیل این که در تمام طول فعالیت، بیش‌ترین وزن وارده به قسمت انتهای بدن که پاها است منتقل می‌شود، داشتن کفش مناسب می تواند نقش مهمی در حفظ سلامتی و بالا بردن سطح کیفی فعالیت‌هایتان داشته باشد، که با در نظر گرفتن نوع فعالیت و شرایط جوی می‌توانید کفش‌های مناسب که راحتی شما را برای رسیدن به هدف فراهم می‌کند را انتخاب و به صعود بپردازید.

حتما بخوانید  آشنایی با چند بازی جذاب و مهیج برای دانش آموزانی که درگیر آموزش مجازی هستند

سخن پایانی

شما در این مقاله با ورزش و سرگرمی کوهنوردی آشنا شدید.همچنین از قوانین و اصول آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

میزان تجربه و آمادگی سرپرست برنامه کوهنوردی چقدر است؟

وجود یک سرپرست باتجربه، قوی و منطقی می تواند تاثیر بسزایی روی سلامت، موفقیت و ایمنی یک برنامه بگذارد. از طرف دیگر صعود در کنار چنین کوهنوردی باعث رشد سریع ما خواهد شد.

پیش بینی آب و هوا برای روزهای برنامه به چه صورت است؟

در اینجا دانستن یک نکته مهم ضروری است. هرگز به بررسی دیگران اکتفا نکنیم. در هر برنامه کوهنوردی به سایتهای هواشناسی مراجعه کرده و پیش بینی وضعیت هوا برای روزهای آتی را بررسی کنید

پیشنهاد ما به شما

بازی فکری کودکان

آشنایی با بازی فکری کودکان + معرفی ۱۴ بازی برای تقویت ذهن و خلاقیت کودک

تقویت ذهن کودکان تا پیش از ۵ سالگی اهمیت زیادی دارد. به‌گفته‌ی کارشناسان ۹۰ درصد …

دیدگاهتان را بنویسید