دوشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۳
بازی جذاب

۱۲ بازی جذاب خانوادگی با کاغذ و قلم برای اوقات فراغت

اوقات فراغت زمانی برای شما مفید خواهد بود که کاملا واضح و روشن بدانید چگونه می‌خواهید از آن استفاده کنید. در واقع تنها کسی که می‌داند شما از چه چیز لذت می‌برید، خودتان هستید و فقط با انتخاب شما این زمان می‌تواند مفید باشد. روی کار‌هایی تمرکز کنید که واقعا دوست دارید و احساس رضایت و خشنودی به شما می‌دهد.کار مفید را برای خود تعریف کنید.بازی جذاب، استراحت، رویاپردازی و حتی بیکاری، اگر به حس خوب و رضایت شما از زندگی منجر شوند؛ همه فعالیت‌های مفیدی هستند.

۱۳ بازی جذاب خانوادگی با کاغذ و قلم برای اوقات فراغت

بازی‌های ساده، اما هیجان انگیزی هستند که فقط به یک فقره کاغذ و قلم نیاز دارند تا کارتان را راه بیندازند؛ کاغذ‌ها گاهی زمین بازی هستند و گاهی هم جایی برای پیاده کردن آنچه در ذهن دارید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی های گروهی کودکانه را بخوانید.

دوز

دوز یکی از معدود بازی‌های قلم و کاغذی است که می‌توان آن را فقط دو نفره بازی کرد، اما در هر صورت یکی از هیجان انگیزترین و محبوبترین روش‌ها برای سرگرمی است.

برای تجربه این بازی کافی است جدولی سه در سه روی کاغذ بکشید و یک نفر شکل دایره و دیگری شکل ضربدر را انتخاب کند. شروع کننده توافقی یا نوبتی است و هر کدام از طرفین می‌بایست تلاش کنند یکی از ردیف‌های عمودی، افقی یا اوریب را با شکل انتخابی‌اش پُر کنند. ناگفته نماند احتمال مساوی شدن در این بازی نیز بالا است.

بازی جذاب دوز

اسم روی پیشانی

در این سبک بازی دورهمی، اکثرِ جمعیت حاضر در مقابل یک نفر قرار می‌گیرند و او کسی است که می‌بایست حدس و گمانِ خوبی داشته باشد. برای انجام این بازی جمعیت قالب روی یک کلمه خاص به توافق رسیده و آن را روی یک برگه کاغذ کوچک می‌نویسند و آن را روی پیشانی نفر منتخب می‌چسبانند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین انیمیشن های مناسب کودکان را بخوانید.

حتما بخوانید  آشنایی با چند بازی جذاب و مهیج برای دانش آموزانی که درگیر آموزش مجازی هستند

حال او باید با روشی مشابه با بازی بیست سوالی، به پرسش و کنجکاوی پرداخته و کلمه‌ای که روی کاغذِ روی پیشانی‌اش نوشته شده را حدس بزند.

شاه، دزد، وزیر

بازی جذاب شاه، دزد، وزیر یکی از بازی‌های گروهی خنده دار است که معمولا به صورت چهار نفره انجام می‌شود. کاغذ‌ها به شکل یکسان تا می‌شود تا کسی نتواند داخل آن را ببیند. هر یک از بازیکنان کاغذی را برمی دارند. وقتی همه کاغذ‌ها را برداشتند و از سمت خودشان خبردار شدند، شاه رو به دیگران می‌گوید: «وزیر من کیست؟» اینجا وزیر با نشان دادن کاغذ، خودش را به شاه معرفی می‌کند.

شاه، دزد، وزیر

شاه می‌گوید: «دزد را از میان این دو پیدا کن.» حالا وزیر یک نفر را به عنوان دزد معرفی می‌کند که دو حالت دارد؛ اگر حدس وزیر درست بود که شاه فرمان شکنجه‌ای را به جلاد صادر می‌کند و جلاد هم دزد را شکنجه می‌کند، اما اگر حدس وزیر اشتباه باشد معمولا بلافاصله پس از حدس وزیر و معرفی او، می‌گوید «به جلاد توهین کردی؟!» و شاه شکنجه‌ای را به جلاد می‌گوید تا جلاد، وزیر را تنبیه کند. شکنجه‌ها معمولا دردآور است که از مشهورترین هایش سبیل آتشین یا بشین و پاشو است.

حدس کلمات

یکی از جالب‌ترین بازی‌های چند نفره که می‌توان آن را دو نفره یا بیشتر تجربه کرد، بازیِ حدس حروف تشکیل دهنده یک کلمه یا عبارت است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خوش گذرانی با خانواده را بخوانید.

برای تجربه این سرگرمی جذاب ابتدا یک کلمه را مد نظر قرار داده و روی کاغذ به تعداد حروف آن خط تیره (به عنوان جای خالی) می‌کشیم. حال طرف مقابل می‌بایست با انتخاب حروف مناسب جا‌های خالی را پر کند تا کلمه نهایی را حدس بزند.

حتما بخوانید  معرفی کیپ تاون، دروازه‌ای به طبیعت وحشی آفریقا

بازی‌ پانتومیم

پانتومیم یا ادابازی بازی خنده دار و پرهیجانی است. اجرای نمایش بی‌کلام فقط با استفاده از حرکات بدن صورت می گیرد. اجرا کننده می‌تواند واژه مدنظرش را روی کاغذ بنویسد و بعد از بازی آن را نشان دیگران دهد.

بازی‌ پانتومیم

بازی جذاب بله – نه معکوس

این بازی یکبازی کلامی پرهیجان است که نیاز به قدرت تمرکز بالا دارد. در این بازی یک فرد سرزبان دار باید در حکم پرسشگر ظاهر شود و از نفر مقابل سوال‌های بدیهی کند و طرف مقابل هر جایی که باید بگوید «بله»، «نه» جواب بدهد و بالعکس. شخص پرسش گر باید پرحافظه و با تمرکز باشد و تا می‌تواند به بازی سرعت بدهد تا کسی که به سوال‌ها جواب می‌دهد دستپاچه شود و اشتباه پاسخ دهد. کسی که در مقابل تعداد بیشتری از سوال‌ها مقاومت می‌کند، برنده بازی است.

۱۳ بازی جذاب خانوادگی با کاغذ و قلم برای اوقات فراغت

حدس بزن کیه

اسم هر شرکت‌کننده را روی یک تکه کاغذ بنویسید. کاغذ‌ها را تا زده و درون یک جعبه بریزید. هر کس باید یک کاغذ از جعبه بردارد و شخصی را که اسم او روی کاغذ نوشته شده، توصیف کند. بقیه باید با توجه به توضیحات او، شخص موردنظر را شناسایی کنند. این بازی را می‌توانید به صورت تیمی نیز انجام دهید.

نقاش نابینا

به هریک از اعضا یک برگ کاغذ رنگی بدهید. از آن‌ها بخواهید بدون نگاه کردن، شی مورد نظر را روی کاغذ بکشند. در پایان، کسی که نقاشی اش بیشترین شباهت را به شیء مورد نظر داشته باشد، برنده است.

نقاش نابینا

بازی جذاب اسم فامیل

این بازی جذاب هم یکی از بازی های پرطرفدار است که معمولا همه با قواعد آن آشنا هستند. برای تجربۀ اسم و فامیل کافی است به تعداد همه افراد یک ورق کاغذ و یک قلم تدارک ببینید. سرعت عمل و حضور ذهن اصلی‌ترین فاکتور‌ها برای پیروزی در این سرگرمی دسته جمعی به شمار می‌روند.

حتما بخوانید  معرفی برترین بازی های فکری بزرگسالان و نوجوانان + آموزش بازی های فکری

پس از آماده سازی لازم یک حرف به صورت تصادفی (ترجیحاً حرف اول یک کلمه از یک صفحۀ کتاب) انتخاب شده و همه می‌بایست تمام ستون‌های یاد شده را با استفاده از کلماتی که با آن حرف شروع می‌شوند پُر کنند. هر کسی که زودتر از همه، تمام ستون‌ها را نوشت می‌تواند بازی را متوقف کرده و جلوی ادامۀ بازی بقیه را بگیرد.

نقطه بازی

یکی از ساده‌ترین، اما جالب‌ترین بازی‌های دورهمی همان نقطه بازی است که در دوران مدرسه حتماً در انتهای دفترهایتان تجربه کرده‌اید. به نوبت هر نفر یک خط بین دو نقطه کشیده تا تمام صفحه پر شود.سپس او جایزه گرفته و می‌تواند خط دوم را هم خارج از نوبت بکشد؛ بنابراین هدف اصلی این است که با زیرکی خطوط را به نحوی رسم کنیم که بیشترین خانه‌های ممکن نصیب خودتان شده و تا حد امکان شانس خانه درست کردن رقیب‌تان را کاهش دهید. بدیهی است در نهایت کسی که بیشترین تعداد خانه را در اختیار دارد پیروز رقابت خواهد بود.

بازی جذاب اوریگامی

این کار به نظر دشوار می‌رسد، اما مطمئن باشید به محض اینکه شروع کنید، ترفند‌ها برایتان آسان خواهند شد.( می توانید از الگوهای ساده شروع کنید)

بازی جذاب اوریگامی

سودوکو بازی کنید

کتاب‌های سودوکو، بسیار ارزان هستند و می‌توانند ساعت‌ها به پر کردن اوقات فراغت شما کمک کنند. این سرگرمی عالی همچنین برای تقویت ذهن نیز مفید است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با بازی های جذاب خانوادگی با کاغذ و قلم آشنا شدید.همچنین از بازی ها نحوه ی بازی کردن آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

حتما بخوانید  کوهنوردی چیست؟آموزش اصول و قواعد کوهنوردی + معرفی و بررسی سبک ها و فواید کوهنوردی

پیشنهاد ما به شما

بازی فکری کودکان

آشنایی با بازی فکری کودکان + معرفی ۱۴ بازی برای تقویت ذهن و خلاقیت کودک

تقویت ذهن کودکان تا پیش از ۵ سالگی اهمیت زیادی دارد. به‌گفته‌ی کارشناسان ۹۰ درصد …

دیدگاهتان را بنویسید