چهارشنبه , ۳ مرداد ۱۴۰۳
ورزش آبی

آشنایی با انواع ورزش های آبی

هم چنان که همه ما برای انواع ورزش های آبی مشتاق هستیم، بسیاری از هیجان انگیزترین ورزش های آبی امروزه دارای مسابقات و مراسمات متنوع است. حتی بعضی از این ورزش های آبی تا حد مسابقات المپیک با کیفیت اجرا می شوند. بعضی از ما عاشق سکون و آرامش آب های آبی و تمیز هستیم و بعضی به دنبال موج های بزرگ و هیجان وارد مناطق ساحلی می شویم. امروزه طیف وسیعی از انواع ورزش های آبی در جای جای دنیا برگزار می شود که همه برای انجام آن ها روانه مناطق ساحلی و آبی می شویم.

هیجان انگیزترین ورزش های آبی

انواع ورزش های آبی پر هیجان در واقع تفریحاتی سالم، پر از فعالیت و تحرک، ماجراجویانه و مفرح هستند. هیجان انگیزترین ورزش های آبی امروزه مسابقات متنوعی دارند، هم به صورت گروهی و هم انفرادی برگزار می شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی گروهی کودکان را بخوانید.مسابقات جام جهانی، المپیک و بسیاری مسابقات دیگر برای آزمودن ورزشکاران در سراسر دنیا برگزار می شود.

شنا | Swimming

شنا | Swimming

یکی از انواع ورزش های آبی که از قدیم مشهور بوده و اجرا می شده، ورزش شنا است. آن را تبدیل به یکی از شایع ترین فعالیت های تفریحی نیز کرده است. این مسابقات توسط فدراسیون بین المللی بین الملل (FINA) اداره می شوند. شنا یک ورزش است که تناسب اندام و استقامت شما را بالا می برد.

موج سواری | Surfing

از هیجان انگیزترین ورزش های آبی که می توان نام برد، موج سواری است. موج سواری به معنی راندن تخته ای بر روی امواج است. این تخته با نیروی امواج و قدرت جهت دهی شما بر روی آب و میان امواج به حرکت در می آید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین انیمیشن های مناسب کودکان را بخوانید.انواع مختلفی از موج سواری وجود دارد که بستگی به طول تخته موج سواری، طراحی آن، شکل امواج و سبک و سیاق شما در راندن تخته موج سواری دارد.

حتما بخوانید  10 تا از سخت ترین سازهای دنیا برای یادگیری

تعادل نقش مهمی را در نگه داشتن شما بر روی تجهیزات موج سواری مختلف ایفا می کند. از تجهیزات این ورزش می توان به تخته موج سواری، زیراندازهای آن، تخته های بلند، گیره نگه دارنده تخته به دور مچ پا، شکل و حالت موج، تخته های زانویی یا تخته های نازک نام برد.

موج سواری با باد یا ویندسرفینگ | Windsurfing

موج سواری با باد یا ویندسرفینگ | Windsurfing

اصل و ریشه این ورزش از شناخت کامل و ترکیب موج سواری و قایق رانی با بادبان می آید. تجهیزات مورد استفاده در آن، یک تخته موج سواری است که با یک دکل و بادبان متحرک ترکیب شده است. موج سوار باید تخته موج سواری را بر روی موج ها به حرکت در آورد و هم زمان حرکت خود را در جهت وزش باد کنترل نماید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خوش گذرانی با خانواده را بخوانید.این ورزش آبی جزو هیجان انگیزترین انواع ورزش های آبی است که بر روی آب انجام شده و دارای مسابقات محلی و جهانی و همچنین المپیک می باشد.

ورزش آبی ، جت اسکی | Jet Skiing

جت اسکی یکی دیگر از انواع تفریحات آبی است که بر روی آب اجرا می شود و شما به وسیله یک موتور آبی بر روی آب حرکت می کنید. مسابقات آزاد جت اسکی یکی از هیجان انگیزترین ورزش های آبی در دنیا است. حرکت سریع با جت اسکی، پرش از روی سکوهای مختلف، چرخش های و حقه های دور زدن همگی در این مسابقات اجرا می شود. در هر مسابقه بین ۱۰ تا ۲۰ نفر با جت اسکی با هم به رقابت می پردازند.

حتما بخوانید  کوهنوردی چیست؟آموزش اصول و قواعد کوهنوردی + معرفی و بررسی سبک ها و فواید کوهنوردی

اسکی روی آب | Water Skiing

اسکی روی آب | Water Skiing

یکی دیگر از ورزش هایی که بر روی سطح آب اجرا می شود، اسکی روی آب است. یک نفر با استفاده از ۲ تخته اسکی یا یک تخته اسکیت در امتداد سطح آب، با یک قایق موتوری تندرو و یک طناب و کابل به جلو حرکت می کند. اسکی روی آب بخش مهمی از تمام مسابقات ورزشی بزرگ شامل بازی های المپیک، بازی های جهانی و مسابقات جهانی است. از دیدنی ترین این مسابقات مسابقات اسکی نمایشی بر روی آب است که به صورت گروهی برگزار می شود.

مسابقات ۳ گانه ترکیبی یا تریسلون | Triathlon

مسابقات ۳ گانه ترکیبی یا تریسلون گونه ای از هیجان انگیزترین ورزش ها است که شامل شنا، دوچرخه سواری و دویدن در مسافت های طولانی است.

این مسابقات از پرطرفدارترین مسابقات جهانی و المپیک است. این ورزش نمونه ای عالی برای سنجش مقاومت بدنی و وضعیت جسمانی شماست.

اسکیم بوردینگ | Skimboarding

باز هم یک ورزش با تخته موج سواری، اما با پیچ و تاب فراوان. ورزشکار در اسکیم بوردینگ، بر روی کف های امواج حرکت کرده و خود را به موج بعدی می رسانند و سپس طول موج را مارپیچی طی کرده و دوباره به سمت ساحل بر می گردند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی خانوادگی با کاغذ را بخوانید.

ورزش آبی ، بادی بوردینگ | Bodyboarding

ورزش آبی ، بادی بوردینگ | Bodyboarding

بادی بوردینگ یکی از انواع ورزش های آبی انجام شده بر روی سطح آب است و موج سوار یک تخته را بر روی امواج به سمت ساحل هدایت می کند. از این ورزش در ابتدا برای آموزش حرکت بر روی موج و یادگیری تخته موج سواری استفاده می شود. مسابقات قهرمانی جهان این ورزش از هیجان انگیزترین است که هر ساله برگزار می شود.

حتما بخوانید  آشنایی با فعالیت‌هایی سرگرم‌کننده برای دوران بارداری

شیرجه از بالای صخره در آب | Cliff Diving

پرش یا شیرجه زدن از بالای صخره، یکی از هیجان انگیزترین انواع ورزش های آبی است که اکثر جوانان را به خود جذب می کند. برای پرش از بالای سنگ ها و صخره ها در آب های شور یا آرام جرأت می خواهد.

ماهیگیری | Fishing (Angling)

این ورزش آبی بسیار نیاز به صبر و حوصله داشته و یک فعالیت آرامش دهنده محسوب می شود. همچنان که به صورت تفریحی انجام می گیرد، دارای مسابقات فراوانی نیز در سراسر جهان می باشد. انواع تفریحات آبی که در زمره ماهیگیری قرار می گیرند می توان به مسابقات ماهیگیری بزرگ تا ماهیگیری در آب های عمیق را نام برد.

ورزش آبی ، واترپولو | Water Polo

ورزش آبی ، واترپولو | Water Polo

این ورزش جزو ورزش هایی است که نیاز به انرژی فراوان داشته و تمام عضلات بدن را درگیر می کند.این بازی بسیار شبیه به بازی هندبال است با این تفاوت که در درون آب اجرا می شود. واترپولو یکی از قدیمی ترین و هیجان انگیزترین ورزش ها آبی در المپیک است.

ورزش آبی ، قایقرانی | Rowing

قایقرانی از جمله انواع ورزش های آبی است که دارای مسابقات جام جهانی و المپیک بوده و طرفداران فراوانی دارد. در این ورزش که هم به صورت گروهی و هم به صورت انفرادی برگزار می شود، ورزشکاران در یک قایق پارویی نشسته و هماهنگ با هم بر روی دریاچه، رودخانه یا اقیانوس (بسته به نوع مسابقه) پار و زده و خود را به خط پایان می رسانند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با ورزش ها ی آبی آشنا شدید.همچنین از انواع آن ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

حتما بخوانید  معرفی21 فعالیت ساده و جالب برای خوش گذرانی با خانواده

پیشنهاد ما به شما

بازی فکری کودکان

آشنایی با بازی فکری کودکان + معرفی ۱۴ بازی برای تقویت ذهن و خلاقیت کودک

تقویت ذهن کودکان تا پیش از ۵ سالگی اهمیت زیادی دارد. به‌گفته‌ی کارشناسان ۹۰ درصد …

دیدگاهتان را بنویسید