دوشنبه , ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
افراد خوش‌بین و بدبین

خوش‌بینی و بدبینی چه تاثیری بر زندگی ما می‌گذارند؟ + تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین یا افراد مثبت اندیش با منفی گرا چیست؟

خوش‌بین بودن بهتر است یا بدبین بودن؟ جواب این سوال به اندازه‌ای که فکر می‌کنید روشن و صریح نیست. با وجود اینکه تحقیقات نشان می‌دهند که افراد خوش‌بین خوشحال‌تر و سالم‌تر هستند و سطح عملکرد بهتری در مدرسه و فعالیت‌های ورزشی دارند اما بدبین بودن هم مزایایی دارد که ممکن است باعث تعجبتان بشود. در این مطلب به بررسی تاثیر ذهنیت، خوشبین و بدبین بودن بر زندگی می‌پردازیم.

به عنوان مثال افراد بدبین در ارزیابی‌های خود نسبت به افراد خوش‌بین دقیق‌تر هستند. به همین دلیل آن‌ها همیشه خودشان را واقع‌بین خطاب می‌کنند. از سوی دیگر افراد خوش‌بین ممکن است میزان کاری که در مدت کوتاهی می‌توانند انجام دهند را بیش از اندازه تخمین بزنند. این مساله می‌تواند منجر به امیدواری بیش از حد و ایجاد استرس هنگام رسیدن به کارهایی که از آن‌ها عقب هستیم شود.اما در حالت کلی خوش‌بینی بهتر از بدبینی است. در ادامه دلایل این مساله را بیان می‌کنیم.


فهرست مطالب


تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین چیست؟

خوشبینی با کمرنگ شدن بدبینی از لحاظ پتانسیل به حداکثر مقدار خود می رسد. به این چند تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین نگاه کنید و به من بگویید شما جزو کدام یک هستید؟

خوش بینان اعتقاد دارند که آنها کنترل می شوند!

اولین تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین این است که خوش بینان معتقدند، می توانند آینده خود را شکل دهند. آنها هیچ دلیلی نمی بینند که چرا فردا نمی تواند بهتر از امروز باشد، و آنها دارای افکار درستی هستند. شرایط و نارسایی های قبلی برای یک فرد خوش بین اهمیت ندارند و در واقع در همین لحظه زندگی می کنند، گذشته برای آنها گذشته است و هرگز دلیلی برای فکر کردن به آن نمیابند و آینده هم هنوز نیامده که بخواهند نگران آن باشند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفکر استراتژیک چیست را بخوانید.

افراد خوش‌بین و بدبین

جهان‌بینی خوش بینان به گونه ای است که انتظار دارند زندگی شان با پیشرفت همراه باشد. آنها دائما به تقویت این طرز فکر می پردازند و آن را با افکار مثبت دیگر پرورش می دهند و در این راه از استراتژی های مناسبی کمک می گیرند. که همه ی آنها برخواسته از ذکاوتشان است که از مثبت اندیشی نصیبشان شده است.

حتما بخوانید  مدیریت استراتژیک چیست؟ + بررسی مراحل مدیریت استراتژیک و مزایای آن

اما بدبینان غالباً هیچ حالت کنترلی بر زندگی خود احساس نمی کنند. اگر معتقد بودند که بر زندگی خود کنترل دارند که خب بدبین نمی شدند، زیرا این بدان معنی است که آنها نتایج منفی را انتخاب می کنند. غالباً بدبینان انتظارات تاریک خود را بر اساس تجربیات قبلی می گذارند. آنها نمی توانند مفهوم شانس های ۲ ، ۳ و ۳۳ را درک کنند.

خوش بینان به جلو نگاه می کنند

دیروز به عنوان یک تجربه تحصیلی یا تجربه شادی در ذهن یک خوش بین قرار می گیرد. هیچ روزی مثل زمان حال نیست بنابراین فردا هم خیلی خوب به نظر می رسد.

آیا در این باره فکر کرده اید؟ لحظه کنونی کاملاً بی طرف است. هر چیزی (خوب یا بد) می تواند از این لحظه به بعد اتفاق بیفتد. بنابراین فرد خوشبین این بی طرفی را فرصتی می داند تا اتفاق خوبی رخ دهد. یکی دیگر از مهارتهای خوش بینان اتصال به چگونگی عملکردهای مثبت امروز است که تقریباً آینده ای بهتر را تضمین می کند.

بدبینان به طور کلی آینده نگر نیستند. بله ، آنها به جلو نگاه می کنند و آینده ای تاریک را مشاهده می کنند ، اما آنها اغلب آن را بر اساس گذشته قرار می دهند ،یعنی جایی که آنها دوست دارند بمانند و در آن زمان زندگی کنند. آیا تا به حال فرد فوق العاده موفق و خوشبختی را دیده اید که آینده خود را تاریک می بیند؟ اگر چنین باشد ، احتمالاً به دلیل برخی اخبار جدید یا رویدادهای آسیب زای اخیر است ، نه گذشته آنها.

حتما بخوانید  تفکر انتقادی چیست و چگونه می‌توانیم آن را تقویت کنیم؟

حتی اگر گذشته شما خشن بود ، ممکن است در صورتی که به خودتان اعتقاد داشته باشید چشم اندازی روشن از زندگیتان داشته باشید.زندگی کردن در گذشته و یا حتی فکر کردن به آن می تواند شما را فلج کند. اگر این گونه فکر می کنید قبلاً به رفاه خود ضربه زده اید ، این افکار می تواند شما را عقب نگه دارد. یا می تواند در صورت امتحان کردنشان به شما آموزش دهد.اگر می خواهید خوش بین باشید ، بگذارید گذشته شما تبدیل به درس زندگی بی طرف شود. این در واقع یک انتخاب است.

خوش بینان به خود اطمینان دارند

اعتماد به نفس عاملی تعیین کننده در تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین است. خوش بینان اعتقاد دارند که می توانند بر هر چیزی که زندگی به سر آنها می‌آورد غلبه کنند و به راه خود ادامه دهند. بدبین ها این را باور نمی کنند ، و به همین ترتیب “قربانیان” شرایط هستند.

اگر اعتماد به نفس ندارید ، ممکن است دلیل بدبینی شما باشد. بهترین راه برای رفع این مشکل ، یادگیری مهارت های مورد نیاز برای موفقیت است. تعریف خود را از موفقیت تغییر دهید تا پیشرفت کنید و بر آنچه می توانید با تلاش در آن موفق شوید، متمرکز شوید.

مثال: شما می خواهید یک رمان پرفروش بنویسید ، اما به توانایی نوشتن فعلی خود بدبین هستید.

راه حل این کار چیست؟: بهتر شوید! هدف خود را برای نوشتن هر کتاب یا یادگیری نوشتن بهتر تغییر دهید. استفان کینگ قبل از انتشار یک کتاب ، سه کتاب رت به طور کامل نوشت.

آیا یک فرد می‌تواند هم خوش‌بین و هم بدبین باشد؟

هیچ فردی به صورت کامل خوش‌بین یا بدبین نیست. برای ادامه‌ی زندگی نیاز به توازنی از هردوی آن‌ها وجود دارد. افرادی که آن‌ها را بدبین می‌نامیم به سادگی جهت‌گیری منفی بیشتری دارند اما افراد خوش‌بین بیشتر انتظار دارند اتفاق‌های خوب رخ دهند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفکر چیست را بخوانید.

افراد خوش‌بین و بدبین

بدبینی خالص باعث ایجاد زندگی بدی می‌شود که ارزش زیستن ندارد. خوش‌بینی صد در صد هم منجر به رفتارهای پرخطری می‌شود که می‌تواند امید به زندگی را کاهش دهد. علاوه بر این منجر به اخذ تصمیم‌های مالی ناسالمی هم می‌شود که روی کیفیت زندگی تاثیر می‌گذارند.علاوه بر این هر فردی می‌تواند در برخی قسمت‌های زندگی‌اش مثبت‌اندیش و در برخی دیگر منفی‌نگر باشد. به عنوان مثال ممکن است افراد انتظار داشته باشند که روابطشان موفق باشد اما امید کمی در رابطه با مسائل مالی داشته باشند.

حتما بخوانید  ذهن آگاهی یا Mindfulness چیست و چه مزایایی دارد؟ + چگونه میتوان ذهن آگاهی را تقویت کرد؟

تفاوت خوش‌بینی، بدبینی و واقع‌بینی

اگرچه افراد بدبین ممکن است فکر کنند واقع‌بین هستند اما افراد واقع‌بین ترکیبی از ویژگی‌های افراد خوش‌بین و بدبین را با هم دارند. فرد خوش‌بین عقیده دارد که همه چیز بهتر می‌شود. فرد بدبین باور دارد که همه چیز بدتر می‌شود و فرد واقع‌بین همه چیز را همانطور که هستند می‌پذیرد و قبول دارد.

افراد واقع‌بین ایدئال‌گرایی کمتر و انتظارات غیرواقع‌بینانه‌ی کمتری دارند. این افراد بیشتر علاقه‌مند به حل مشکلات هستند تا اینکه به این فکر کنند که چرا این مشکلات اتفاق افتادند یا تظاهر کنند که همه چیز بهتر از واقعیت است.

فرد واقع‌بین منتقدانه و هدفمند فکر می‌کند. این افراد درک کرده‌اند که زندگی می‌تواند دشوار باشد اما این موضوع نباید باعث شود از نظر احساسی زمین بخورند. افراد واقع‌بین می‌توانند مانند نیروی محرکه به افراد خوش‌بین کمک کرده و به افراد بدبین در رهایی از افکار منفی کمک کنند.خصوصیات مشترک بین افراد بدبین و واقع‌بین بیشتر از افراد خوش‌بین و واقع‌بین است. دلیل این موضوع این است که دو گروه اول از اتفاق‌های سخت زندگی دوری نمی‌کنند.

چگونه داشتن ذهنیت مثبت‌نگر یا منفی‌نگر بر زندگی تاثیر می‌گذارد؟

فرض کنید یک دانشجو هستید و نمره‌ی پایینی در یک امتحان گرفته‌اید. در چنین شرایطی به خودتان می‌گویید این فقط یک امتحان بود و برای امتحان بعدی تلاش خود را بیشتر می‌کنید. به احتمال زیاد بر این باور خواهید بود که استاد امتحان را خیلی سخت طراحی کرده و بیشتر از اینکه خودتان را سرزنش کنید استاد را مقصر می‌دانید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفکر سیستمی چیست را بخوانید.

در نتیجه عزت‌نفس شما در همان حالت قبلی باقی مانده و تلاش خود را برای آزمون بعدی بیشتر می‌کنید. دیدگاه مثبت‌نگرانه‌ی شما باعث شد که عملکرد کلی‌تان بهبود پیدا کند.در شرایط مشابه اگر دانشجوی منفی‌نگری باشید نمره‌ی پایین گرفتن را به عنوان یک اتفاق جدا نمی‌بینید. ممکن است اینگونه فکر کنید که به اندازه‌ی کافی برای موفقیت در این امتحان باهوش نبوده‌اید. در این حالت خودتان را برای عادت‌های اشتباه مطالعه یا کمبود استعداد بیشتر از نقش استاد در طراحی امتحان سرزنش کرده و مقصر می‌دانید.

حتما بخوانید  تفکر استراتژیک چیست؟ + بررسی اهمیت تفکر استراتژیک و مزایا و معایب آن

به عنوان یک دانشجوی بدبین به احتمال کمتری انگیزه‌ی بیشتر برای مطالعه‌ی بیشتری برای امتحان بعدی پیدا خواهید کرد. عزت نفس شما به دلیل سرزنش خود برای گرفتن نمره‌ی پایین و نادیده گرفتن عوامل خارجی ضربه خواهد خورد. در این شرایط منفی‌گرایی شما تاثیر مخربی بر عملکرد و کاراییتان خواهد داشت.

نتایج مشابه را می‌توان به کار، روابط و سایر جنبه‌های زندگی تعمیم داد. در صورتی که با والدین خود دعوا کنید و یک فرد منفی‌نگر باشید ممکن است فکر کنید همه‌ی رابطه دچار مشکی شده است. اما فرد مثبت‌نگر دعوا را یک اتفاق جدا می‌بیند که هیچ اثری روی بقیه‌ی رابطه ندارد.

چگونه ذهنیت خود را تغییر دهیم؟

در صورتی که بدبین هستید خبر خوب این است که می‌توانید نگرش خود را به زندگی تغییر داده و مثبت نگر شوید. برخلاف باور برخی افراد خوش‌بینی و بدبینی ویژگی‌های رفتاری ثابتی نیستند و می‌توانند با کمی کار کردن تغییر کنند. دکتر سلیگمن (Seligman) این کار را یادگیری مثبت‌اندیشی نامیده و چندین روش برای تنظیم دیدگاه معرفی می‌کند.

  • لذت را در چیزهای کوچک بیابید؛ بیشتر از محدود کردن خوشحالی به اتفاق‌های بزرگ، لذت را در چیزهای کوچک‌تر و روزمره بیابید تا شادتر باشید.
  • چیزی که می‌خواهید را تصویرسازی کنید؛ به جای اینکه بدترین چیز ممکن را انتظار داشته باشید، چیزی که می‌خواهید را مجسم کنید تا دستیابی به آن امکان‌پذیرتر شود.
  • واقع‌بین باشید؛ خوش‌بینی واقع‌بینانه بهترین مدل است زیرا از فرد در برابر خطرهای خوش‌بینی بی‌‌حد و اندازه محافظت کرده و فرد را برای اتفاق‌هایی که جهان برای فرد پیش می‌آورد آماده می‌سازد.
  • شکرگزاری و قدردانی را تمرین کنید؛ به چیزهایی که دارید بیشتر از چیزهایی که ندارید توجه کنید. این کار به سادگی تغییر تمرکز امکان‌پذیر است و نیازی به تظاهر به چیزها به گونه‌ای متفاوت از آنچه هستند وجود ندارد.
  • یک کار خلاقانه پیدا کنید؛ خلاقیت یک تجربه‌ی مثبت و لذت‌بخش است که می‌تواند الهام‌بخش ذهن بهبود یافته باشد.
  • با خودتان مهربان باشید؛ منتقد درونی خودتان را با مهربانی کردن به خود به چالش بکشید. سرزنش خودتان را متوقف کرده و از خودتان با مکالمه‌ی مثبت با خود حمایت کنید.
  •  ذهن‌آگاهی را تمرین کنید؛ ذهن‌آگاهی به زبان ساده به معنای توجه به زمان حال است. هر فکر و احساسی که دارید را بدون قضاوت بپذیرید.
  • هدف خود را پیدا کنید؛ چرا اکنون اینجا هستید؟ داشتن زندگی معنادار باعث بهبود حال روحی، جسمی و به صورت کلی بهبود سلامتی می‌شود.
حتما بخوانید  بیش اندیشی یا نشخوار فکری چیست و چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟

سخن پایانی

شما در این مقاله با افراد تفاوت افراد بدبین و خوشبین آشنا شدید. همچمیم از تاثیرات بدبینی و خوشبینی در زندگی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چه تفاوتی بین افراد مثبت اندیش واقع‌بین و افراد مثبت اندیش غیرواقع‌بین وجود دارد؟

افراد مثبت اندیش و واقع‌بین معتقدند که موفق خواهند شد؛ اما می‎دانند که برای کسب این موفقیت به تلاش، برنامه‌ریزی دقیق و استراتژی‌های مناسب نیاز دارند. به عبارت دیگر، از این موضوع آگاه هستند که مسیر کسب موفقیت سخت است. افراد مثبت اندیش و غیرواقع‌بین بر این باورند که موفقیت به طور خود به خود برای آن‌ها اتفاق می‌افتد یا موانع از سر راهشان کنار می‌رود.

آیا می‌توان همزمان واقع گرایی و مثبت اندیشی را یاد گرفت؟

امروزه شواهد علمی نشان می‌دهد که واقع گرایی خوش‌بینانه استعدادی نیست که با آن متولد شویم؛ بلکه یک نوع مهارت است که می‌توانیم آن را آموخته و توسعه دهیم.

پیشنهاد ما به شما

تفکر خطی

تفکر خطی چیست؟ + چگونه تفکر خطی و غیرخطی را بشناسیم؟

یکی از مهمترین اقداماتی که در مواجهه با چالش‌های زندگی انجام می‌دهیم، بررسی علت چالش‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید