چهارشنبه , ۳ مرداد ۱۴۰۳
طلاق

علل طلاق در دوران میانسالی چیست؟ + تاثیر طلاق میانسالی روی زنان و مردان چیست؟ + بررسی راه های پیشگیری از آن

طلاق در میانسالی اتفاق ناراحت‌کننده‌ای است که گاهی در میان اطرافیانمان می‌بینیم. این افراد بهترین سال‌های جوانی‌شان را در کنار هم گذرانده‌اند و اکنون به هر دلیلی دیگر در کنار هم خوشحال نیستند و به این نتیجه رسیده‌اند که بهتر است از هم جدا شوند. این افراد چنین تصوری دارند که «این زندگی زندگی ایدئال من نیست. اگر الان از فرصت‌هایی که دارم استفاده نکنم، شاید دیگر هیچ‌وقت فرصتی برای خوشحالی نداشته باشم.» دلیل این اتفاق چیست؟ چرا نرخ طلاق در دوران میانسالی با چنین سرعت نگران‌کننده‌ای در حال افزایش است؟ دلایل طلاق در میانسالی چیست؟ در این مقاله مفصل درباره طلاق در میانسالی خواهید خواند و به تمام سؤالات بالا پاسخ خواهیم داد.


فهرست مطالب


علت طلاق در میانسالی چیست؟

زن و مرد در اوایل جوانی، ۲۰سالگی یا شاید حتی ۳۰سالگی، تصمیم می‌گیرند ازدواج کنند. آنها تحصیلات تکمیلی را می‌گذرانند، شغلی را که می‌خواهند پیدا می‌کنند، بچه‌دار می‌شوند و پس از سال‌ها ناگهان یکی از این دو نفر احساس می‌کند که این زندگی آن چیزی نیست که می‌خواهد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله برای بالا بردن کیفیت زندگی را بخوانید. چه چیزی باعث می‌شود فرد تصمیم بگیرد خانواده‌ای خوب، قوی و موفق را از بین ببرد که سال‌ها برای رساندنش به این جایگاه تلاش کرده‌اند؟

خب انتظارات ما در طول زمان تغییر کرده‌اند. اکنون زوج‌ها چنین سؤالاتی را از خودشان می‌پرسند:

  • این ازدواج باعث خوشحالی من می‌شود؟
  • آیا ازدواج من به شکوفایی‌ام کمک می‌کند؟

اگر هم پاسخ منفی باشد، ممکن است طلاق برایشان راه‌حلی قابل‌قبول تلقی شود.

طلاق در میانسالی

علت طلاق در میانسالی ممکن است هر چیزی باشد، از جمله:

  • خیانت؛
  • کنارنیامدن با تغییرات عادی زندگی مانند یائسگی؛
  • خروج بچه‌ها از خانه؛
  • بازنشستگی.

همه اینها ممکن است برای خانواده‌ها اتفاق بیفتند و شاید تمایل یکی از این دو نفر به ادامه زندگی مشترک را از بین ببرند. این مسائل عادی که در میان‌سالی اتفاق می‌افتند می‌توانند باعث شوند فرد در زندگی خود تجدیدنظر کند.شاید مسئولیت‌های تربیت فرزندان در حال کاهش باشند و فرد تصمیم بگیرد زندگی‌اش را تغییر بدهد و بخواهد مستقل‌تر باشد. وقتی بچه‌ها بزرگ و از خانواده جدا می‌شوند، چسبی که بسیاری از زوج‌ها را کنار هم نگه‌ داشته است هم از بین می‌رود. در ضمن چون بیشتر زنان کار می‌کنند و از نظر مالی مستقل می‌شوند، الزامات مالی کمتری هم برای با هم ماندن وجود دارند.

حتما بخوانید  آشنایی با فعالیت‌هایی سرگرم‌کننده برای دوران بارداری

دلایل طلاق در میانسالی چیست؟

زوج های میانسال که برای طلاق راهی دادگاه خانواده می شوند، همان زوج های دیروزی هستند که خود را ملزم به حفظ رابطه شان کرده بودند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله درمان کمبود محبت در بزرگسالی را بخوانید.

سوختن و ساختن بخاطر بچه ها

تاخیر این جدایی ها در بسیاری از مواقع به خاطر فرهنگ نادرست ما ناشی از وجود فرزندان است. گاهی یکی از طرفین به این نتیجه می رسد که این زندگی زناشویی را دوست ندارد و می خواهد از این زندگی بیرون بیاید. زمانی که این امر را با کسی یا اعضای خانواده اش مطرح می کند، آنها عموما این جمله را می گویند «به خاطر بچه ات بساز». این افراد به خاطر فرزندان شان از هم جدا نمی شوند و فرزند را در یک خانواده پر تنش نگه می دارند، فقط به خاطر حرف اطرافیان، با این شیوه این زندگی را تحمل می کنند.

سوختن و ساختن بخاطر بچه ها

اما وقتی بچه ها به از آب و گل در می آیند، تصمیم به جدایی می گیرند چرا که با خود فکر می کنند دیگر فرزندان شان آسیب های دوره کودکی را نخواهند دید و حالا می توانند بهترین تصمیم را بگیرند. زوج های میانسال که برای طلاق راهی دادگاه خانواده می شوند، همان زوج های دیروزی ای هستند که خود را ملزم به حفظ رابطه شان کرده بودند.

اختلاف فکری زن وشوهر

گاهی زن ومرد به مروز زمان به دلیل تعاملات اجتماعی سطح فکر و نگرشش شان تغییر می کند. اختلاف فکری بین نگرش زوجین باعث می شود که طرفین احساس کنند همدیگر را درک نمی کنند . خصوصا فردی که رشد اجتماعی، فکری و افق دید گسترده تری پیدا کرده و اینجاست که احساس می کند همراه و همسرش گزینه مناسبی نیست و در نهایت تصمیم می گیرد در این انتخاب تجدید نظر کند.

فقدان آموزش های لازم

گاهی بزرگان علاوه بر اینکه خودشان تمایل به طلاق پیدا می کنند، یادشان می روند به فرزندان شان آموزش دهند، زندگی مشترک و ازدواج کردن شرایط و ضوابط خاص خودش را دارد. به بیان دیگر که بدون آن توانایی ازدواج صورت بگیرد، منتهی به آسیب می شود. دو طرف در ابتدا همدیگر را تحمل می کنند به خاطر اینکه فکر می کنند به یکدیگر تعلق خاطر دارند، در یا اجباری احساس می کنند و مجبورند ادامه دهند و راه گریزی دیگر وجود ندارد.

به تدریج دوست داشتن های زندگی خرج نداشته ها می شود این فرآیند به جایی می رسد که سپرده حساب دوست داشتن خالی می شود و بعد از این دوره فرد از رابطه احساس خستگی و انزجار می کند. وقتی این احساس انزجار به وجود می آید که سالیان سال از زندگی مشترک گذشته و تنها در شرایطی که فرد احساس می کند توانایی لازم را برای جدا شدن دارد تصمیم می گیرد از این زندگی بیرون بیاید که شاید در آن زمان یک خانم یا آقای ۵۰ ساله باشد ولی تفاوتی ندارد چرا که این فرد آنقدر خسته است که تحمل ماندن در زندگی مشترک را ندارد.

حتما بخوانید  بهترین دمنوش برای یبوست و فشار خون: حتمن امتحان کنید و شاهد تاثیرش باشید

عادی شدن طلاق

روزگارانی نه چندان دور چیزی به نام جدایی از همسر به هیچ وجه مرسوم نبود و زن باید با پیراهن سفید به خانه بخت می رفت و با کفن سفید هم از آنجا خارج می شد. اما امروزه آمار طلاق افزایش یافته و به همین دلیل قبح طلاق هم برای خانواده ها ریخته است، متاسفانه امروزه در هر فامیلی تعدادی دختر و پسر طلاق گرفته دیده می شوند و این یعنی این که باید هر روز شاهد افزایش این رخداد تلخ در زندگی زوج ها باشیم.

تأثیر طلاق میانسالی روی زنان چیست؟

زنانی که در میانسالی طلاق می‌گیرند تقریبا همه‌چیز زندگی‌شان تغییر می‌کند، به‌خصوص اگر مادری خانه‌دار و بدون شغل باشند، طلاق می‌تواند از نظر مالی فاجعه‌بار باشد. آمار نشان می‌دهد زنان پس از طلاق از نظر مالی اوضاع بدتری دارند و مردان پس از یک مرحله سازگاری پس از طلاق، وضعیت بهتری دارند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله قوانین استفاده از موبایل برای کودکان را بخوانید.

یکی از دلایلی که طلاق برای زنان در میانسالی را چالش‌برانگیزتر می‌کند، اغلب نداشتن شغلی برای ادامه‌دادن زندگی و درنتیجه نداشتن استقلال مالی است. مردان هنوز هم در حین و بعد از طلاق هر روز به محل کاری می‌روند که بخش عمده‌ای از هویت آنهاست. آنها همچنان همان فعالیت‌های بعد از کار را مانند قبل انجام می‌دهند و به‌احتمال زیاد ارتباطات اجتماعی‌شان مختل نمی‌شود.

از سوی دیگر، زنان مجبورند شغلی برای گذران زندگی خود پیدا کنند و اگر مدتی طولانی از فضای کار دور بوده باشند، مجبورند دوباره آموزش ببینند. به‌علاوه زنان مسئولیت بیشتری در قبال بچه‌ها احساس می‌کنند که این خود می‌تواند به‌معنی مراقبت اضافی از کودک و زمان و درآمد کمتر باشد.

حتما بخوانید  با کمر درد صبحگاهی و احساس سنگینی بعد از بیدار شدن چه کنیم؟

تأثیر طلاق میانسالی روی مردان چیست؟

اغلب مردان دچار «بحران میانسالی» می شوند و نگران پیرشدن هستند و احساس می کنند زندگی در حال سبقت گرفتن از آنهاست. آنها حاضرند زندگی چندین و چندساله شان را تمام کنند تا چیزی را بازیابند که فکر می کنند گم کرده اند.

تأثیر طلاق میانسالی روی مردان

علاوه بر این، مردان میانسال مطلقه معمولا برای بسیاری از زنان که دنبال کسی هستند تا از نظر مالی آنها را حمایت کند شکاری عالی محسوب می شوند. مردان میانسال در بیشتر موارد با کسی ازدواج می کنند که از نظر سنی به فرزندانشان نزدیک تر هستند تا به خودشان.

معرفی روش های پیشگیری از طلاق میانسالی

۱- به یاد بیاورید چه چیزی باعث شد عاشق همسرتان شوید:

وقتی سال های طولانی با کسی زندگی می کنید، ممکن است ویژگی های خوب او را از یاد ببرید و در عوض روی تمام کارهای آزاردهنده یا ناامیدکننده او تمرکز کنید.

به این فکر کنید که اولین بار چه چیزی در وجود یکدیگر دیدید که عاشق هم شدید. یادآوری اینکه آن شخص چه کسی بوده و چه احساسی در شما ایجاد کرده می تواند به برانگیختن مجدد میل و هیجان در وجود شما کمک کند.

۲- اگر از نظر جنسی از رابطه تان راضی نیستید، درباره آن صحبت کنید

اگر یکی از طرفین به اندازه دیگری به رابطه جنسی علاقه مند نیست، اگر احساس می کنید میل شما با خواسته های او مطابقت ندارد یا اگر در رابطه جنسی به اندازه همسرتان احساس رضایت نمی کنید، حتما در این باره با هم صحبت کنید. بیایید قبول کنیم که ازدواج بدون رابطه جنسی راضی کننده خیلی زود به انتها خواهد رسید.

۳- همیشه درباره همسرتان کنجکاو باشید

دکتر هارویل هندریکس، نویسنده و زوج‌درمانگر، می‌گوید: «وقتی برای اولین‌ بار عاشق شخصی می‌شوید، درباره اینکه چه دغدغه‌هایی دارد، چه چیزهایی برایش مهم هستند و چه خط‌قرمزهایی دارد کنجکاو هستید، اما زوج‌هایی که مدت طولانی در کنار هم هستند، ممکن است اهمیت‌دادن به یکدیگر را فراموش کنند.»وقتی شریک زندگی‌تان با شما صحبت می‌کند، به‌جای اینکه فکر کنید چه زمانی حرف‌هایش تمام می‌شود، تمام حواستان را به او بدهید و شنونده‌ای خوب باشید. وقتی شما تمام توجه خود را به همسرتان می‌دهید، احساس ارزشمندی می‌کند و این باعث تقویت پیوند شما می‌شود.

حتما بخوانید  چگونه مشکل جرم چای ساز را برطرف کنیم

۴- برای چیزهای جدید برنامه‌ریزی کنید

رابطه طولانی می‌تواند به‌معنی سال‌ها تجربه مشترک باشد که شما را به هم نزدیک‌تر کرده است، اما این خطر نیز وجود دارد که ناگهان به بن‌بست برسید. اگر همیشه با دوستان تکراری قرار می‌گذارید یا سال‌هاست برای تفریح به مکان‌های تکراری می‌روید، تغییر اوضاع می‌تواند رابطه شما را بهبود بخشد.

با خود مهربان باشید

شاید تعجب کنید؛ تحقیقاتی وجود دارند که نشان می‌دهند تجربه‌ای جدید می‌تواند به بهبود رابطه دو نفر کمک کند. وقتی عاشق می‌شوید، افکار و هیجان‌های مداوم درباره این فرد می‌تواند مغز شما را با دوپامین و نوراپی‌نفرین پر کند، اینها همان مواد شیمیایی مغز هستند که هنگام امتحان‌کردن فعالیت‌های جدید ترشح می‌شوند.

آیا طلاق در میانسالی از همه جهت بد است؟

با وجود همه مواردی که در بالا گفته شد، اما در روابط بین انسان ها هیچ چیز مطلقی وجود ندارد. طلاق، از برخی افراد انسان های شادتری می سازد. آنها سال ها صبر کرده اند تا بچه ها مستقل شوند و حالا می خواهند در عین اینکه دوست خوبی برای همسر سابق خود می مانند اما در چند دهه باقی مانده از عمرشان راحت تر و شادتر زندگی کنند. این افراد ممکن است بتوانند علایق و روابط جدیدتری در طول مسیر پیدا کنند و احساس ارزش و احترام بیشتری داشته باشند. احساس آزادی، قدرت تصمیم گیری و خوش بینی نسبت به آینده منافعی است که می تواند از ختم یک رابطه سمی به دست آید.

تمامی منافع فوق بدین معنی نیست که طلاق در میانسالی تاثیری بر سلامت چنین فردی نخواهد داشت. به هر حال، طلاق برای هر کسی و در هر شرایطی یک حادثه استرس زاست. گاهی می توان با کاهش توقعات، یادگیری مهارت های ارتباط با همسر، صرف زمان بیشتر با همسر و داشتن لحظات شاد بیشتر از تمام شدن یک رابطه جلوگیری کرد.پیشگیری همواره بهترین راه است. برای جلوگیری از بروز این مشکل در میانسالی، بهتر است از همان ابتدای جوانی زوجین با شناخت بهتر یکدیگر را انتخاب کنند و در طول زندگی از انباشت مشکلات و سرکوب نارضایتی ها خودداری کنند.

حتما بخوانید  چگونه کیفیت زندگی خود را با راهکارهایی ساده بالا ببریم؟معرفی راه موثر برای بالا بردن کیفیت زندگی

مسائلی که هنگام طلاق باید در نظر بگیرید چیست؟

۱. فهرستی از اموال و دارایی‌ها تهیه کنید

در بیشتر موارد یکی از زوجین درک بهتری از امور مالی دارد. این شخص احتمالا از میزان پولی که در حساب‌های سرمایه‌گذاری نگهداری می‌شوند، ارزش دارایی‌ها و موجودی حساب‌های پس‌انداز اطلاع کافی دارد، در حالی‌ که طرف مقابل این‌طور نیست. اگر شما نفر دوم هستید، باید قبل از تقسیم اموال، فهرستی از تمام دارایی‌ها تهیه کنید. علاوه بر دانستن موجودی حساب‌های بانکی، باید حساب‌های بازنشستگی و بیمه‌نامه‌های عمر را نیز در نظر بگیرید.

۲. هزینه‌های زندگی بعد از طلاق را دست‌کم نگیرید

وقتی درآمدی که زمانی مجموعه‌ای از هزینه‌های خانواده را پوشش می‌داد ناگهان نصف می‌شود، ممکن است مجبور شوید تغییراتی در مخارج خود ایجاد کنید تا از پس مخارج روزانه و ماهانه خود برآیید. مقدار پولی را که برای زندگی نیاز دارید واقع‌بینانه تخمین بزنید و مطمئن شوید که می‌توانید پس از طلاق، تمام هزینه‌های خود را بدون تکیه بر همسر سابق خود تأمین کنید.

۳. بدون وکیل و مشاور کاری انجام ندهید

کمک‌گرفتن از متخصصان در فرایند طلاق، می‌تواند هزینه دادرسی را کاهش دهد و در عین‌ حال از اشتباهات جبران‌ناپذیری جلوگیری می‌کند که ممکن است مرتکب شوید. وکیلی حاذق و مورداعتماد پیدا کنید و پیگیری این روند را به او بسپارید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با طلاق در میانسالی آشنا شدید.همچنین از علل و راه های پیشگیری آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

پس از صدور رأی طلاق توافقی امکان پشیمانی وجود دارد؟

اگر زوج (شوهر) بعد از صدور رای دادگاه پشیمان شود، زوجه نمی تواند طلاق را در محضر ثبت کند ولی اگر زوجه پشیمان شود زوج با شرایطی که در رای و در قانون حمایت خانواده آمده است می تواند طلاق را ثبت کند.

در چه صورتی مهریه در طلاق توافقی نصف می شود؟

عدم نزدیکی (زناشویی) کامل بین زوجین.

پیشنهاد ما به شما

تفاوت‌های علائم اولیه بارداری و پریود و نحوه تشخیص هرکدام

“دارم پریود میشم یا حامله‌ام؟” این پرسشی است که بسیاری از خانم‌ها گاهی حتی ماهیانه …

دیدگاهتان را بنویسید