چهارشنبه , ۳ مرداد ۱۴۰۳
تصفیه هوا

راهنمای کامل انتخاب دستگاه تصفیه هوا + بررسی و مقایسه تصفیه هوای شیائومی Pro با Pro H

این‌روزها که داشتن هوای پاک مانند تمام آروزها و رویاهایمان تبدیل به حسرت شده است، خرید تصفیه هوا از نان شب هم واجب‌تر است. اگر در شهر شما هم آلودگی هوا بیداد می‌کند، جای هیچ تعللی نیست. وقت آن رسیده است که سلامتی ریه‌های خود را به دستان پرتوان این دستگاه بسپارید. ما در این مقاله تمام آن‌چه را که در خرید تصفیه هوا باید بدانید، در اختیار شما قرار داده‌ایم.


فهرست مطالب


انواع مدل های دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه ها را براساس کارکرد و فناوری فیلتراسیون می توان به دو نوع تقسیم بندی کرد:

  • مدل های فعال یا اکتیو: این نوع تصفیه کننده های هوا با استفاده از یونیزه کردن ذرات آلاینده و رسوب آنها، آلودگی را از بین می برند. این فرآیند به دلیل بهره گیری از سازوکار شیمیایی باعث تولید ازون در هوا می شود. در تابستان سال ۱۳۹۸ با اینکه شاخص های آلایندگی وضعیت ناسالم را نشان نمی دادند، اما در بعضی روزها غلظت ازون در هوا از حد مجاز خود فراتر می رفت.
  • مدل های پسیو یا غیرفعال: این دستگاه ها مکانسیم عمل ساده ای دارند. هوا از یک سو با استفاده از فن های کم صدا به درون دستگاه کشیده می شود و پس از عبور از فیلترها، هوای پاک از سمت دیگر خارج می شود. معمولا در این مدل تصفیه کننده های هوا، فیلترهای هپا و کربن اکتیو به کار برده می شوند. امروزه تکنولوژی ساخت این فیلترها به حدی پیشرفت کرده است که قادرند تا ۹۹.۹۷% آلاینده های موجود در هوا را از بین ببرند.

آشنایی با فیلترهای تصفیه هوا

در اغلب دستگاه های تصفیه هوا، فیلترهای هپا و کربن اکتیو وظیفه ی اصلی حذف آلودگی از هوا را بر عهده دارند. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین تصفیه هوا ها هستید. آیا با جدیدترین یخچال فریزرها آشنا شده اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید یخچال فریزر را بخوانید.

فیلتر هپا (HEPA) ذرات بزرگتر و با قطر ۳/۰ میکرون را از منافذ خود عبور نمی دهد. فیلتر کربن اکتیو نیز ذرات کوچکتر را تصفیه می کند. با این حال بو و ترکیبات آلی فرّار توسط این فیلترها حذف نمی شوند اما برخی فیلترها با برخورداری از فناوری HiSiv می توانند این موارد را نیز فیلتر کنند.

حتما بخوانید  راهنمای خرید ماشین ظرفشویی بوش + بررسی نکات کاربردی برای استفاده از ماشین ظرفشویی بوش

معیارهای محاسبه عملکرد دستگاه تصفیه هوا چیست؟

عملکردهای فنی دستگاه تصفیه هوا را می توان با معیارهای زیر اندازه گیری کرد:

نرخ تحویل هوای پاک یا CADR

این شاخص که واحد آن براساس فوت مربع در یک دقیقه است، بیان می کند که دستگاه چه مقدار از آلاینده های موجود در هوا را فیلتر می کند. هرچه عدد این شاخص بالاتر باشد یعنی دستگاه میزان آلاینده های بیشتری را از هوا تصفیه می کند.

تعداد دفعات تعویض هوا در ساعت یا ACH

عددی که این شاخص برای هر دستگاه تعیین می کند، نشانگر تعداد دفعاتی است که می تواند هوای کل سالن یا اتاق با متراژ معین را در یک ساعت تصفیه کند.

میزان صدای دستگاه تصفیه هوا

برای افرادی که به صدا حساس هستند، ضروری است تا پیش از انتخاب یک تصفیه کننده ی هوا به میزان صدای تولید شده توسط فن یا فن های آن توجه داشته باشند.

تصفیه هوا

واحد اندازه گیری صدا، دسی بل است که هرچه میزان آن بالاتر رود، صدای تولید شده نیز افزایش خواهد یافت.

فضای تحت پوشش دستگاه

هر دستگاه تصفیه کننده هوا با توجه به ابعاد و میزان قدرت فن تعبیه شده در آن، حجم هوا و فضای محیطی معین و محدودی را تصفیه می کند. هرچه اندازه ی فن بزرگتر و قدرت آن بیشتر باشد، از یک طرف فضای بیشتری را تحت پوشش خود قرار می دهد و از طرف دیگر قیمت دستگاه تصفیه هوا نیز افزایش پیدا می کند. به همین دلیل باید بین فضای تحت پوشش و هزینه ی صرف شده برای تصفیه کننده ی هوا تناسبی برقرار شود. بطور مثال برای اتاق های با متراژ کوچک از دستگاه هایی استفاده شود که برای آن مساحت تولید شده‌اند.

گارانتی دستگاه تصفیه هوا

ضمانت و خدمات پس از فروش تصفیه کننده هوا یکی از مهمترین معیارهایی است که پیش از خرید دستگاه باید به آن توجه کرد. از آنجا که فیلترها عمر مشخصی دارند و بعد از مدتی استفاده باید تعویض شوند، تامین این فیلترها و وجود آنها در بازار از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین شرکت تامین کننده فیلترها باید از سابقه و اعتبار قابل قبولی برخوردار باشد تا خدمات پس از فروش و ارائه فیلترهای با کیفیت را تضمین نماید.

حتما بخوانید  راهنمای خرید بهترین ماشین ظرفشویی سامسونگ + تفاوت ظرفشویی ال جی و سامسونگ

ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه هوا چیست؟

در جایی که نفس‌های ما از آلودگی هوا به شماره افتاده است، قطعا خرید تصفیه هوا، نه به عنوان کالایی لوکس، بلکه از ملزومات مهم‌ زندگی‌مان خواهد بود. اگر از آمار سازمان بهداشت جهانی از آلودگی هوای اماکن بسته چیزی به گوشتان خورده باشد، باید بدانید که هر لحظه تعلل در خرید تصفیه هوا معادل یک عمر حسرت و پشیمانی‌ست.

تصفیه هوا

هوای آلوده ابتدا سلامتی‌تان را نشانه می‌گیرد. سپس با برهم‌زدن خواب و خوراکتان لذت زندگی را بر شما حرام می‌کند. ما در ادامه این مطلب به معرفی دو فایده اساسی دستگاه پاکسازی هوا پرداخته‌ایم. اگر هنوز در خرید تصفیه هوا مردد هستید، این بخش از مقاله برای شماست.

محافظت از سلامتی افراد

چهار گروه از افراد در مقابل آلودگی هوا آسیب‌پذیرترند؛ کودکان، سالخوردگان، مادران باردار و افرادی با بیماری‌های قلبی و ریوی. در جایی که آلودگی هوای موجود در محیط سربسته ۵ برابر آلودگی هوای محیط بیرون است، خرید تصفیه هوا می‌تواند مهم‌ترین ضامن سلامتی این گروه از افراد باشد.

افزایش کارایی و عملکرد

استشمام در هوای آلوده یعنی گیرافتادن در چرخه معیوب زندگی؛ این چرخه با ورود آلاینده‌ها به ریه آغاز می‌شود و با انرژی کم و احساس خستگی مفرط به پایان می‌رسد. در این شرایط نه دیگر جانی برای کارکردن باقی می‌ماند و نه شوقی برای رقم‌زدن اتفاقات تازه. خرید تصفیه هوا تنها گزینه معقولانه پیش روی ما برای رهایی از این چرخه معیوب خواهد بود.

مقایسه تصفیه هوای شیائومی Pro با Pro H

شیائومی در طول زمان توانسته بر روی اکوسیستم ۳۶۰ درجه‌ای محصولات خود کارکرده و قطعاً شیائومی کمپانی ای است که در برخی موارد ممکن است حتی از اپل در تکنولوژی پیشرفته‌تر نیز باشد. بحث درباره دستگاه‌هایی است که خدمات بسیار فراتر از تلفن‌های هوشمند به شما ارائه می‌کنند. دستگاه‌های تصفیه هوای شیائومی نیز ازاین‌دست وسائل کاربردی پیشرفته می‌باشند که امروز قصد داریم به بررسی و مقایسه تصفیه هوای شیائومی Pro با Pro H بپردازیم.

۱. مقایسه شکل ظاهری دستگاه تصفیه هوای شیائومی Pro با Pro H

قصد داریم در این بخش هر دو دستگاه را به جهت مقایسه تصفیه هوای شیائومی Pro با Pro H در زمینه طراحی بدنه بیرونی بررسی کنیم. دستگاه‌های تصفیه هوای شیائومی دارای ظاهری استوانه‌ای و سفیدرنگ هستند که ویژگی بدنه آن‌ها این است که از یک استوانه مکعبی ایستاده با لبه‌های مانند ربع دایره تشکیل شده است. بخش پایینی در هر دو دستگاه دارای سوراخ‌های ریز و گرد می‌باشند که از فاصله دو سانتی متری چهار لبه پایینی دستگاه تا شش الی هفت سانتی‌متری نمایشگر دستگاه به‌صورت دورتادور کشیده است.

تصفیه هوا

البته دستگیره پشتی دستگاه که محل خروج فیلتر است در هر دو دستگاه شیائومی مشابهت دارد اما بخش‌های سوراخ شده در دستگاه تصفیه هوای شیائومی Pro در قسمت پایینی بدنه در تمام بخش‌ها قرار گرفته است. شیائومی برای شکیل‌تر شدن دید ظاهری دستگاه تصفیه هوای شیائومیPro H سوراخ‌ها را از لبه‌های گرد پایینی چهار طرف حذف کرده است. همچنین سایر سوراخ‌ها را نیز در دورتادور درپوش خروجی فیلتر در قسمت پشتی دستگاه را کامل حذف نموده است. این نشان می‌دهد که شرکت شیائومی به جذابیت ظاهری دستگاه‌ها بسیار اهمیت می‌دهد.

حتما بخوانید  نقد و بررسی تلویزیون شیائومی + مقایسه تلویزیون شیائومی با سامسونگ

۲. مقایسه ابعاد و وزن دستگاه تصفیه هوای شیائومی Pro با Pro H

ابعاد دستگاه تصفیه هوا Pro طبق اندازه‌گیری ۳۱x80x32 سانتی‌متر می‌باشد و دستگاه تصفیه هوا Pro H نیز دارای ۳۸.۸×۲۲.۵×۲۲.۵ مساحت است و این اندازه‌گیری نشان می‌دهد که در میزان ابعاد نیز مساحت سطح دستگاه تصفیه هوا شیائومی Pro 79360 سانتی‌متر مربع بوده و دستگاه تصفیه هوا شیائومی Pro H 19642 سانتی‌متر می‌باشد که در میزان ابعاد طبیعتاً Pro بزرگ‌تر از Pro H ساخته شده.

این نشان می‌دهد که شرکت شیائومی سعی در استفاده از تکنولوژی کوچک‌سازی دستگاه‌ها دارد و قطعاً در نسخه‌های بعدی سیاست کوچک‌سازی را در طراحی و تولید قطعاً حفظ خواهد نمود. وقتی ابعاد را در مقایسه تصفیه هوای شیائومی Pro با Pro H در نظر می‌گیرید بایستی به کارکرد هم حتماً توجه نمایید.

همچنین وزن دستگاه تصفیه هوای شیائومیPro 9500 گرم است اما وزن دستگاه تصفیه هوای شیائومی Pro H 9600 گرم می‌باشد. اختلاف وزن جزئی هر دو دستگاه نشان می‌دهد که با وجود تمرکز شرکت شیائومی بر کوچک‌تر سازی، اما شرکت در کم‌کردن وزن مواد بکار رفته در تولید دستگاه‌ها شیائومی خیلی موفق عمل‌نکرده است. زیرا اختلاف وزن در هر دو دستگاه فقط ۱۰۰ گرم می‌باشد.

همچنین در سایر بخش‌های بدنه هر دو دستگاه دارای یک ورودی دایره‌ای به نام درایو هستند. ای قسمت همراه با فن در نظر گرفته شده است و محل ورود هوا به داخل درایو محسوب می‌شود و در بخش فوقانی هر دو دستگاه تعبیه شده است. بخش فوقانی در هر دو دستگاه بدون تغییر توسط شیائومی باقی‌مانده است. همچنین بدنه این محصول متریالی از جنس پلاستیک ABS دارد که از مقاومت بالایی در برابر ضربه و سایش و حلال‌ها و سایر صدمات برخوردار است.

۳. تفاوت‌های منوی نمایشگر دستگاه تصفیه هوای شیائومی Pro با Pro H

منوی نمایشگر دستگاه تصفیه هوای شیائومیPro بدون حسگر لمسی بوده و فقط امکان نمایش وضعیت هوا و اتصال به وای‌فای را دارد اما در نمایشگر دستگاهتصفیه هوای شیائومیPro H منوی نمایشگر به این شکل نیست و قابلیت لمسی نیز به نمایشگر اضافه شده است زیرا که امکان تعامل بیشتری را بین کاربر و دستگاه برای کنترل وضعیت فراهم می‌آورد. سنسورهای لمسی OLED دایره‌ای در نمایشگر دستگاه تصفیه هوای شیائومی Pro H از دقت بالایی برخوردار هستند.

اندازه‌گیری قدرتمند دما و رطوبت بخشی از امکانات این نمایشگر می‌باشد. همچنین وضعیت‌های رنگی نیز قسمت دیگری از ویژگی‌های نمایشگر نسبت به نمایشگر دستگاه تصفیه هوای شیائومی Pro می‌باشد که در رنگ‌های سبز و قرمز و نارنجی وضعیت هوا را دسته‌بندی می‌کنند. از دیگر مزایای سنسورهای نمایشگر دستگاه تصفیه هوای شیائومیPro H می‌توان به نمایش میزان شاخص آلودگی و تشخیص میزان ذرات معلق در هوای اطراف نیز اشاره نمود. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین تصفیه هوا ها هستید. آیا با جدیدترین لباسشویی های سامسونگ آشنا شده اید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین لباسشویی سامسونگ را بخوانید.

حتما بخوانید  هنگام خرید ماشین لباسشویی سامسونگ به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟ + معرفی برخی ویژگی های ماشین لباسشویی سامسونگ

۴. تفاوت فیلتر هوای تعبیه شده در دستگاه تصفیه هوای شیائومی Pro با Pro H

هر دو دستگاه از فیلتر هوا ۳ لایه HEPA استفاده می‌کنند اما فیلتر هوا دارای رنگ‌بندی‌ها و لایه‌بندی‌ها گوناگون است. فیلترهای هوای ۳ لایه HEPA چهار رنگ دارد. این فیلتر توان تقریبی فیلترینگ ۱۰۰% هوای ورودی را دارد و آن را تصفیه می‌کند. فیلتر هوای HEPA به دلیل تصفیه کردن قوی ذرات ورودی هوا از آلاینده‌ها و ذرات ریزگرد و غبار، برای افراد مبتلا به آلرژی و آسم و سرفه و همچنین کسانی که مشکل (خس‌خس سینه) دارند بسیار سودمند می‌باشد.

تصفیه هوا

در واقع ذرات ریز به دلیل وجود فیلتراسیون قدرتمند در هر دو دستگاه از سه‌لایه فیلتر متفاوت عبور می‌کنند. در هر لایه فیلترینگ متفاوتی بر روی ذرات ورودی هوا انجام می‌شود. اولین لایه، ذرات ورودی بزرگ را فیلتر می‌کند و دومین لایه فیلتر HEPA درجه ۱۳ H است که قادر به فیلترینگ ذرات ریز با قطر تقریبی ۰.۳ میکرون می‌باشد. مانند ذرات دود و گرده و باکتری‌هایی که عامل بیماری‌زا هستند.

سومین لایه نیز به دلیل داشتن بافت کربنی فرمالدئید می‌تواند مواد مضر شیمیایی (بد بو) را به خودش جذب کند. همچنین در مقایسه تصفیه هوای شیائومی Pro با Pro H میانگین زمان مصرف فیلتر نزدیک به ۱۵ ماه است. این میزان زمان برای استفاده از دستگاه تصفیه هوا بسیار به‌صرفه و اقتصادی می‌باشد، یعنی حداقل یک سال کامل از آن استفاده می‌نمایید.

۵. تصفیه هوای شیائومی Pro با Pro H در توانایی و عملکرد کلی

موتور دستگاه تصفیه هوای شیائومیPro صرفاً می‌تواند در حالت توربو قرار می‌گیرد. استفاده از حالت توربو صرفاً در طی روز مناسب می‌باشد اما در شب سروصدای زیادی به وجود می‌آورد و شما مجبور هستید آن را روی یک درجه ضعیف‌تر تنظیم کنید تا صدای آن شما را اذیت نکند. همچنین این دستگاه ۶۰ متر مربع را (با دارا بودن ۵۰۰ متر مکعب حجم هوا اطراف خود) تصفیه می‌کند و ازاین‌رو از قدرت تصفیه بالایی در حجم زیاد برخوردار است. درعین‌حال حالت اتوماتیک دستگاه مشکل سروصدا را نیز می‌تواند پوشش دهد.

تصفیه هوا

در مقایسه تصفیه هوای شیائومی Pro باPro H به این نتیجه می‌رسیم که دستگاه تصفیه هوای شیائومی Pro H موتور قدرتمندتری نسبت به دستگاه تصفیه هوای شیائومی Pro دارد، زیرا از یک موتور قدرتمند براشلس کربنی قوی برخوردار است و صدای کمتری در حین کار تولید می‌کند. وجود موتور قدرتمندتر در دستگاه تصفیه هوای شیائومی Pro H یک دستاورد مهم در کارنامه طراحی دستگاه‌های تصفیه هوای شیائومی می‌باشد. این توجه قوی شرکت شیائومی نسبت به کیفیت موتور دستگاه نشان می‌دهد که شیائومی تمرکز طراحان خود را بر روی طراحی و تولید موتورهای قوی‌تر و بی‌سروصداتر معطوف نموده است.

حتما بخوانید  راهنمای خرید ظرفشویی LG + بررسی ویژگی های ماشین ظرفشویی ال جی

شیائومی قابلیت استفاده هم‌زمان اعضای خانواده از دستگاه تصفیه هوا را در هنگام طراحی در نظر گرفته است. شما و خانواده‌تان می‌توانید با نصب نرم‌افزار اندروید بر روی موبایل هوشمند خود به‌صورت اختصاصی دستگاه تصفیه هوا را از راه دور کنترل نمایید. همچنین قابلیت دستور صوتی نیز بر روی این دستگاه فعال است. دستگاه تصفیه هوای شیائومیPro H توان تصفیه هوا به شعاع ۷۰ مترمربع را نیز دارا می‌باشد و مصرف برق آن نیز ۲۴۰ ولت است، درصورتی‌که مصرف برق دستگاه تصفیه هوای شیائومیPro 230 ولت می‌باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا آشنا شدید. همچنین از مقایسه تصفیه هوای شیائومی Pro با Pro H آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرعوقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

تنظیمات سرعت دستگاه تصفیه هوا بر چه اساسی است؟

به طوری کلی هر چه قدر دستگاه تصفیه هوا با دور بالاتری روشن باشد تاثیر بهتری خواهد داشت طبیعتا هرچه قدر دستگاه را در موقعیت های دورتری از مکان های استراحت قرار دهیم امکان استفاده از دور های بالاتر دستگاه فراهم تر می شود.

دستگاه تصفیه هوا چه قدر مصرف برق دارد؟

وقتی دستگاه تصفیه هوا با سرعت متوسط کار می کند مصرفی کمتر از بیست وات و به اندازه یک لامپ کم مصرف دارد.

پیشنهاد ما به شما

مقایسه ماشین لباسشویی ‌سامسونگ و ال جی + مزایا و معایب ماشین لباسشویی LG

معمولا افراد چه قبل از خرید و در زمان جستجو ویا هنگام خرید و مراجعه …

دیدگاهتان را بنویسید