یکشنبه , ۲۷ خرداد ۱۴۰۳

نوار بهداشتی زنان در گذشته چه شکل هایی داشت؟

نوار بهداشتی زنان در گذشته: احتمال دارد برای شما نیز پیش آمده که از خود بپرسید پیش از اختراع نوار بهداشتی، زنان در دوران عادت ماهیانه از چه چیزی استفاده می کردند؟ در دوران باستان این باور وجود داشت که خون عادت ماهانه ی زنان می تواند سگ ها را پریشان کند. به همین دلیل صحبت درباره ی عادت ماهانه و روش های کنترل آن به کلی تابو محسوب می شد.

پیش از اختراع نوار بهداشتی، زنان در دوران پریود از چیزهای مختلفی استفاده می کردند، از پاپیروس گرفته تا شلوارهایی پوشک مانند. در ادامه می خواهیم ببینیم تا پیش از ساخت نوار بهداشتی های امروزی، زنان از چه استفاده می کردند. با بخش سلامت مجله گفتنی همراه باشید.

نوار بهداشتی زنان در گذشته چه شکل هایی داشت؟

۱- پاپیروس، چوب و اسفنج دریایی

نوار بهداشتی زنان در گذشته: پاپیروس، چوب و اسفنج دریایی

نوار بهداشتی زنان در گذشته: گرچه تقریباً هیچ اطلاعاتی در دست نیست که زنان در دوران باستان با عادت ماهانه ی خود چه می کردند، اما مورخان معتقدند زنان در قرن پنجم از چیزهای طبیعی مختلفی برای کنترل عادت ماهانه ی خود استفاده می کردند. مثلاً زنان مصری از پاپیروس استفاده می کردند، نوعی کاغذ که در آن زمان برای نوشتن به کار می رفت. آن ها پاپیروس ها را در آب می خیساندند تا نرم شوند و از آن ها مثل نوار بهداشتی استفاده می کردند.

به گفته ی بقراط، زنان یونانی از تکه های کوچک چوب پیچیده در باند، مثل تامپون استفاده می کردند. همچنین گمان می رود برخی زنان از اسفنج های دریایی برای جذب خون عادت ماهانه استفاده می کردند.

حتما بخوانید  معرفی ۱۱ دلیل بسیار رایج که باعث کاهش شیر مادر می‌شوند

۲- تکه پارچه

نوار بهداشتی زنان در گذشته1: تکه پارچه

نوار بهداشتی زنان در گذشته: در قرن نوزدهم، زنان در اروپا و آمریکای شمالی با تکه پارچه ها برای خود نوار بهداشتی درست می کردند. زنان با پارچه های فلانل یا بافته شده این کار را انجام می دادند که روش بهداشتی ای نبود.

۳- دستمال یک بار مصرف

نوار بهداشتی زنان در گذشته2: دستمال یک بار مصرف

نوار بهداشتی زنان در گذشته: در سال ۱۸۹۷ شرکت جانسون اَند جانسون اولین نمونه از نوارهای بهداشتی بزرگ را تولید کرد، دستمال های یک بار مصرفی که اسم شان را گذاشته بودند Lister’s Towel. این حوله ها اولین محصول تجاری مخصوص عادت ماهانه بودند. با این حال، عادت ماهانه هنوز امری تابو محسوب می شد و زنان دوست نداشتند به فروشگاه بروند و این محصول را به طور علنی خریداری کنند، امری که در نهایت به شکست تجاری آن انجامید.

۴- پشت بند مخصوص

نوار بهداشتی زنان در گذشته3: پشت بند مخصوص

نوار بهداشتی زنان در گذشته: این پشت بندها از جنس لاستیک بودند و یک نوار داشتند که بین پاها قرار می گرفت تا جلوی نشت خون به بیرون لباس خانم ها را بگیرد. این پشت بند در اصل برای جلوگیری از لک شدن مبلمان ساخته شده بود اما هم بدبو بود و هم ناراحت.

۵- کمربند مخصوص

نوار بهداشتی زنان در گذشته4: کمربند مخصوص

نوار بهداشتی زنان در گذشته: این کمربندها نمونه ی اولیه ی نوارهای بهداشتی در دهه ی ۱۹۰۰ میلادی بوده و از محبوبیت زیادی در میان خانم ها برخوردار بودند. آن ها یک کمربند کشی از جنس ابریشم بودند که خانم ها نوارهای پارچه ای خود را به آن وصل و به این شکل از آن استفاده می کردند. این کمربندها چیزی شبیه به پوشک بودند و تا ساخت اولین نوار بهداشتی چسب دار از محبوبیت زیادی برخوردار بودند.

حتما بخوانید  دمنوش لاغری زیره: خیلی سریع و آسان لاغر شوید!

۶- زیرشلواری مخصوص

نوار بهداشتی زنان در گذشته5: زیرشلواری مخصوص

نوار بهداشتی زنان در گذشته: این زیرشلواری ها نوعی شلوار مخصوص دوران عادات ماهانه با لایه ای از جنس لاستیک بودند که در دهه ی ۱۹۲۰ مورد استفاده قرار می گرفتند. این شلوارهای لاستیکی از همان جنس پوشک نوزاد بودند.

۷- کاپ های آلومینیومی و لاستیکی

نوار بهداشتی زنان در گذشته6: کاپ های آلومینیومی و لاستیکی

نوار بهداشتی زنان در گذشته: کاپ های پلاستیکی گرچه در سال های اخیر طرفدار پیدا کرده اند اما اولین کاپ قاعدگی مدت ها قبل یعنی در سال ۱۹۳۰ اختراع شد که از جنس آلومینیوم یا لاستیک سخت بود. در سال ۱۹۵۶، لئونا چالمرز این محصول را با استفاده از مواد نرم تری ارتقاء بخشید. این کاپ برای جمع کردن خون عادت ماهانه طراحی شده بود اما در آن زمان به موفقیت تجاری دست نیافت.

مطالبی که دیگران دوست داشتند:

خواص تربچه قرمز: این کوچولوهای خوش رنگ و خوشمزه شما را لاغر می کنند! از این به بعد کنار آبگوشت یادت نره

چغندر قند و لاغری که باور نمی کنید ولی باعث کاهش وزن می شود

پیشنهاد ما به شما

تفاوت‌های علائم اولیه بارداری و پریود و نحوه تشخیص هرکدام

“دارم پریود میشم یا حامله‌ام؟” این پرسشی است که بسیاری از خانم‌ها گاهی حتی ماهیانه …

دیدگاهتان را بنویسید