دوشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۳

آیا استفاده از ژل لوبریکانت در بارداری ضرر دارد؟

شما با خیال راحت می‌توانید در دوران بارداری رابطه جنسی داشته باشید؛ مگر آنکه پزشک به دلایلی آن را برای شما ممنوع کرده باشد. برقراری نزدیکی با همسر در این دوران حتی می‌تواند برای سلامتی شما مفید باشد. زیرا استرس را کاهش و ترشح هورمون اکسی توسین را افزایش می‌دهد. اکسی توسین هورمونی است که خلق و خو را بهبود بخشیده و احساس خوشایندی را در شما ایجاد می‌کند. سکس در دوران بارداری حتی می‌تواند شانس بارداری سالم را افزایش داده و احتمال ابتلا به پره اکلامپسی را کم کند. برخی از خانم‌ها در دوران بارداری با مشکل خشکی واژن روبرو می‌شوند. یک راه حل ساده برای رفع خشکی واژن، خرید ژل لوبریکانت است. اما در دوران بارداری هم می‌‌توان از روان کننده‌ها استفاده کرد؟

در این ویدیو خانم دکتر ویدا یوسفیان در مورد ژل لوبریکات در بارداری با شما صحبت می‌کنند:

ژل لوبریکانت چیست؟

خانم‌ها وقتی از لحاظ جنسی تحریک می‌شوند، در قسمت تناسلی آنها خود‌به‌خود ترشحاتی صورت می‌گیرد که برقراری رابطه جنسی را آسان‌تر می‌کند. اما در برخی موارد مقدار این ترشحات کافی نیست و بنابراین رابطه جنسی همراه با درد و سوزش می‌شود. ژل روان‌کننده اغلب حالتی نیمه جامد داشته و محتوای آب بالایی دارد. مرطوب بودن اندام تناسلی هنگام هیجانات جنسی یکی از شروط موفقیت آمیز بودن رابطه جنسی به شمار آمده و کمک می‌کند تا زنان زودتر به ارگاسم برسند. با استفاده از ژل لوبریکانت می‌توان رطوبت کافی را در ناحیه واژینال فراهم نموده و سکسی لذت‌بخش و بدون درد را تجربه کرد.

 روان کننده چیست؟

مشکلات رابطه جنسی در دوران بارداری

تهوع صبحگاهی که در ۳ ماهه اول بارداری میان بسیاری از بانوان رایج است، احتمال دارد مشکلات زیادی را برای برقراری رابطه جنسی ایجاد کند. همچنین در دوران بارداری علائمی همچون سوزش سر دل، کمردرد و افزایش وزن رحم روی لگن ممکن است وجود داشته باشد و موجب شود یافتن یک موقعیت مناسب برای سکس دشوار شود. بسیاری از خانم‌ها هم به دلیل خشکی واژن ممکن است مقاربت دردناک را تجربه کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که در دوران بارداری میل جنسی افزایش می‌یابد. بنابراین احتمالا تنها با یک روان کننده می‌توان مشکل را حل کرده و رطوبت کافی را برای واژن فراهم نمود.

ژل لوبریکانت در بارداری باید حتما استفاده شود؟

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که ۴.۵ درصد از بانوان باردار از روان‌کننده استفاده می‌کنند. این مسئله که آیا شما در دوران بارداری به ژل لوبریکانت نیاز دارید یا نه، بستگی دارد به اینکه افزاش هورمون‌های بارداری چگونه بر بدن شما تاثیر می‌گذارد. بنابراین همه خانم‌های باردار به ژل لوبریکانت نیاز ندارند. در دوران بارداری، سطح هورمون استروژن بالا رفته و در نتیجه ترشحات واژن افزایش می‌یابد. تغییرات دهانه رحم در دوران بارداری نیز می‌تواند باعث افزایش ترشحات واژن شود. این مسئله باعث می‌شود تا بدن از رحم و جنین در حال رشد، محافظت کند.

 نکته ای از مصاحبه با دکتر ویدا یوسفیان

با این حال افراد مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. نوسانات هورمونی به دلیل پروژسترون بالا در برخی از خانم‌ها می‌تواند خشکی واژن را به دنبال داشته و رابطه جنسی را دشوار کند. در این موارد خرید ژل روان کننده و استفاده از آن توصیه می‌شود.

آیا استفاده از روان کننده در بارداری خطر دارد؟

پزشکان معتقدند استفاده از ژل لوبریکانت در بارداری ایمن و بی‌خطر است زیرا دهانه رحم کاملا بسته بوده و روان کننده با جنین تماسی پیدا نخواهد کرد. اما یک نکته مهم آن است که شما در دوران حاملگی مجاز به استفاده از ژل لوبریکانتی هستید که ترکیبات موجود در آن ایمن باشد.

بهترین نوع ژل لوبریکات در بارداری

ژل‌های لوبریکانت انواع مختلفی دارند: بر پایه آب، بر پایه روغن و بر پایه سیلیکون. نوعی از ژل لوبریکات در بارداری مناسب است که مبتنی بر آب ساخته شده باشد.

لوبریکانت‌های مبتنی بر آب بهترین گزینه‌های روان کننده در دوران حاملگی هستند زیرا خطر تغییر میکروبیوم را که می‌تواند منجر به واژینوز باکتریایی شود افزایش نمی‌دهند. اما روان‌کننده‌هایی که بر پایه روغن فرموله می‌شوند، خطر ابتلا به یک میکروبیوم تغییر یافته را بیشتر می‌کنند. خوشبختانه بیشتر روان‌کننده‌های موجود در داروخانه بر پایه آب هستند و شما به راحتی می‌تواند یکی از آنها را انتخاب کنید.

رابه جنسی در بارداری

فواید استفاده از روان کننده در دوران بارداری

با توجه به آنچه که گفته شد از ژل لوبریکانت در بارداری با خیال راحت می‌توانید استفاده کنید؛ البته اگر مبتنی بر آب ساخته شده باشد. در رابطه با مزایای این محصول به موارد زیر دقت کنید:

  • خشکی واژن می‌تواند باعث احساس سوزش، درد و حتی خونریزی خفیف در حین یا بعد از مقاربت شود.
  • به دنبال خشکی واژن، احتمال عفونت‌های مجاری ادراری و عفونت‌های واژن افزایش می‌یابد. همچنین ممکن است فرد تا چند روز بعد از رابطه جنسی همچنان درد داشته باشد.

روان‌کننده‌های مبتنی بر آب می‌توانند مشکلات فوق را به حداقل برسانند زیرا میزان اصطکاک بین دو آلت تناسلی را در حین رابطه جنسی کاهش می‌دهند. در این صورت رابطه جنسی بسیار هیجان‌انگیزتر و گرم‌تر خواهد بود.

نوشته های مرتبط

  • به این نکته نیز دقت داشته باشید که در برخی موارد نیاز است در حین رابطه جنسی، ژل لوبریکانت تمدید و مجددا مورد استفاده قرار گیرد تا اثرگذاری آن به خوبی حس شود. وقتی رابطه جنسی طولانی شود، روان کننده کم‌کم جذب پوست و غشاهای مخاطی شده و به همین دلیل دوباره نیاز است تا مورد استفاده قرار گیرد.

کدام روان کننده در بارداری مضر است؟

وقتی باردار هستید باید از روان‌کننده‌هایی که بر پایه روغن هستند، دوری کنید زیرا آنها می‌توانند تعادل پی اچ واژن را تغییر داده و احتمال بروز عفونت را افزایش دهند. همچنین باید از ترکیبات دیگری هم که باعث تحریک بافت‌های واژن شده و مضر هستند، پرهیز شود. حتی اگر این ترکیبات در لوبریکانت‌های مبتنی بر آب باشند. برخی از ترکیباتی که باید از مصرف آنها اجتناب شوند، عبارتند از:

مواد افزودنی

این نوع ترکیبات معمولا برای ایجاد حس گرما یا سرما به ژل لوبریکانت اضافه می‌شوند تا لذت جنسی را افزایش دهند. اما این ترکیبات می‌توانند اثرات منفی زیادی در بافت‌های واژن داشته و مشکلاتی را پدید آورند.

طعم

بعضی از مواد افزودنی طعم‌دار بوده و حاوی قند هستند. این ترکیبات خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی را افزایش می‌دهند. این نوع عفونت‌ها در دوران حاملگی می‌توانند بسیار مشکل‌ساز باشند.

عطر یا اسانس

ژل لوبریکانت در بارداری نباید حاوی عطر و اسانس باشد زیرا احتمال تحریک و عفونت بیشتر خواهد شد.

مواد پتروشیمی

این نوع ترکیبات می‌توانند باکتری‌های مفید را از بین برده، میکروبیوم و pH واژن را تغییر دهند و منجر به عفونت شوند. پروپیلن گلیکول، بنزن و اسید بنزوئیک از جمله این ترکیبات هستند.

پارابن

بهتر است از مصرف پارابن در دوران بارداری خودداری شود زیرا بر سیستم غدد درون ریز تاثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان داده است که پارابن در حاملگی می‌تواند خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش داده و روی رشد جنین اثر منفی بر جای بگذارد.

ترکیباتی که به آنها حساسیت دارید

علاوه بر مواردی که در بالا عنوان شد، در دوران بارداری باید لیستی از موادی که به آنها حساسیت دارید، در اختیار داشته باشید و از کلیه ترکیباتی که نسبت به آنها واکنش آلرژیک نشان می‌دهید، بپرهیزید.

چه وقت باید به پزشک مراجعه شود؟

رابطه جنسی و استفاده از ژل لوبریکانت بر پایه آب در دوران بارداری کاملا ایمن و بی‌خطر است. اما در برخی شرایط ممکن است عوارضی ایجاد شود که در این صورت باید به پزشک مراجعه شود:

  • اگر در حین رابطه جنسی با وجود استفاده از روان‌کننده احساس درد دارید.
  • چنانچه انقباضات دردناک و منظمی را تجربه می‌کنید که طولانی مدت هستند.
  • در صورتی که ترشحات پس از رابطه جنسی به رنگ زرد، سبز یا خاکستری بوده، بوی بدی داشته و با خارش و قرمزی و تورم همراه باشند.

گفتار پایانی

اگر در دوران بارداری با مشکل خشکی واژن مواجه هستید، می‌توانید از ژل روان کننده کمک بگیرید. استفاده از ژل لوبریکانت در بارداری بلامانع است اما اگر نوع آن مبتنی بر آب باشد. برای خرید ژل روان کننده و خرید محصولات جنسی می‌توانید به داروخانه آنلاین مثبت سبز مراجعه کرده و محصول مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

خانم دکتر ویدا یوسفیان (جراح و متخصص زنان)

آدرس: شهرک غرب،بلوار فرحزادی،خیابان ۱۸ متری بالای داروخانه دکتر مشرف،مطهری،پ۱۶۸

شماره تلفن:۲۲۰۷۴۰۶۵-۰۲۱

آدرس سایت: https://dr-vidayousefian.com/

خانم دکتر یوسفیان در مورد کلیه مشکلات مربوط به بیماری‌های زنان و زایمان در خدمت شما هستند…..

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید

[مجموع: ۸ میانگین: ۴.۴]

حتما بخوانید  معرفی ۱۱ دلیل بسیار رایج که باعث کاهش شیر مادر می‌شوند

پیشنهاد ما به شما

تفاوت‌های علائم اولیه بارداری و پریود و نحوه تشخیص هرکدام

“دارم پریود میشم یا حامله‌ام؟” این پرسشی است که بسیاری از خانم‌ها گاهی حتی ماهیانه …

دیدگاهتان را بنویسید